19.03.2020 20:55 1 NW/Pomorskie.eu

Szpitale na Pomorzu otrzymają dodatkowe 50 milionów złotych

Źródło:Pomorskie.eu

Zarząd Województwa Pomorskiego w czwartek (19 marca) podjął decyzję o przekazaniu 50 milionów złotych szpitalom pomorskim, na rzecz walki z koronawirusem. Środki te otrzymają nie tylko tzw. szpitale marszałkowskie ale też m.in. rządowy 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku, który jak informuje marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk, boryka się z poważnymi brakami.

Dodatkowe 50 milionów złotych ma wesprzeć służbę zdrowia, będącą na pierwszej linii frontu w walce z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Pieniądze otrzymają takie placówki, jak Pomorskie Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku, szpital w Ustce czy w Prabutach. Jednak na pomoc liczyć mogą także szpitale nie wchodzące w skład tzw. marszałkowskich, tj. m.in. 7. Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku.

Obecna sytuacja wymaga od nas wszystkich podjęcia nadzwyczajnych kroków. Dlatego wraz z Zarządem Województwa podjęliśmy decyzję o pilnym uruchomieniu 50 milionów złotych dodatkowych środków na ratowanie zdrowia i życia mieszkańców Pomorza. W tej chwili prowadzimy uzgodnienia z poszczególnymi placówkami, które przedstawiają nam swoje potrzeby – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Zarząd Województwa zdecydował także, że niezależnie od tego, jak rozwijać będzie się dalej sytuacja, zarezerwowane zostało kolejne 120 milionów złotych, na wsparcie interwencyjne pomorskich przedsiębiorców i systemu zdrowia.

Wsparcia finansowego potrzebować będą również małe i średnie firmy, które będą miały problem przede wszystkim w radzeniu sobie z czynnikami ryzyka w miejscu pracy. Dla nich pomorski samorząd, dzięki modyfikacji priorytetów w przeznaczeniu funduszy unijnych, przygotował 30 milionów złotych, podaje pomorskie.eu.

Wykorzystanie środków unijnych do walki z pandemią jest możliwe dzięki decyzji Komisji Europejskiej, która uruchomiła inicjatywę uelastyczniającą procedury związane z wydatkowaniem środków UE. W tym przede wszystkim ułatwia przesuwanie środków na cele związane z obecnym kryzysem epidemiologicznym – wyjaśnia marszałek.

Kolejne 30 milionów ze środków własnych przekazane zostanie na akcję pożyczkową, która ma na celu podtrzymanie płynności finansowej przedsiębiorstw, czytamy na pomorskie.eu. Tym samym Samorząd Województwa wystosował do instytucji finansowych, z którymi współpracuje, prośbę, by wprowadziły one mechanizm zawieszenia spłaty kapitału i odsetek od zaciągniętych już pożyczek.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24