26.03.2020 08:30 0 raz/Pomorskie.eu

Na Pomorzu przeprowadza się zbyt mało testów na koronawirusa

Zdjęcie ilustracyjne, źródło: pixabay.com

Na Pomorzu odnotowuje się mniej zakażeń koronawirusem niż w innych regionach kraju. Taka informacja cieszy. Kłopot tylko w tym, że według specjalistów cytowanych przez władze województwa, "to efekt małej liczby testów”. A więc zakażonych może być o wiele więcej osób, niż podają oficjalne dane

Jak podaje serwis pomorskie.eu, według danych Ministerstwa Zdrowia do 23 marca w całej Polsce było 649 zachorowań na COVID-19, dzień później już 774. Następnego dnia liczba ta zbliża się do tysiąca osób.

Tymczasem w województwie pomorskim od początku epidemii potwierdzono 22 przypadki zakażenia koronawirusem, a testów wykonano niespełna tysiąc. W całej Polsce zrobiono ponad 25 tys. testów.

W naszym regionie, podobnie jak w całym kraju i większości państw świata, jest kilka razy więcej osób z koronawirusem niż wykazuje statystyka oparta na sprawozdawczości – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, lekarz i dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W pomorskim na wyniki testów trzeba czekać nawet trzy dni. Jak podkreślił Jędrzejczyk, "nie można powiedzieć, że Pomorze jakoś się trzyma".

Chodzi o liczbę wykonywanych testów, a jest ona wciąż niewystarczająca. Ponadto w początkowym okresie robiliśmy dodatkowo badania dla województwa kujawsko-pomorskiego i dla innych sąsiednich regionów. Trzeba zatem zapytać wprost: dlaczego na wyniki badań czekamy nawet dłużej niż trzy dni? – pyta przedstawiciel pomorskiego samorządu. - Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że będzie więcej badań. Problem jednak w tym, że w raz z rozwojem pandemii rosną i potrzeby. Testów po prostu trzeba będzie wykonywać coraz więcej.

Na Pomorzu działają obecnie dwa laboratoria, które badają próbki w kierunku koronawirusa: Laboratorium Diagnostyki Medycznej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku i laboratorium przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Sanepid jest w stanie przebadać ok. 150-170 próbek dziennie, drugie laboratorium ok. 40-50 próbek. Jak podkreślają eksperci, to wciąż za mało, jak na województwo pomorskie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24