26.03.2020 19:00 0 NW/GZDiZ

W 'Godzinę dla Ziemi' zgasną iluminacje popularnych obiektów w Gdańsku

Źródło:GZDiZ

W Gdańsku po raz kolejny „zgasną światła”. Mowa o akcji „Godzina dla Ziemi WWF”, za sprawą której w sobotę (28 marca) na godzinę wyłączone zostaną iluminacje świetlne pięciu obiektów. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Nie tamuj rzek, niech płyną”.

W tym roku, w ostatnią sobotę marca od godziny 20:30 do 21:30 iluminacje świetlne zgasną w Ratuszu Staromiejskim, Nowym Ratuszu, Pomniku Poległych Stoczniowców, Zielonej Bramie oraz na Stadionie Energa Gdańsk.

Akcja ta ma promować troskę o naszą planetę i być jej symbolicznym wydźwiękiem. „Godzina dla Ziemi” zainicjowana została w 2007 roku przez World Wide Fund for Nature (Światowy Fundusz na rzecz Przyrody). Głównym celem fundacji jest ochrona środowiska naturalnego i zwrócenie uwagi ludzi na zachodzące zmiany klimatyczne. W ten sposób powstał pomysł na symboliczne wyłączanie na godzinę oświetlenia i urządzeń elektrycznych w domach i firmach.

W 2019 roku, jak podaje Gdański Zarząd Dróg i Zieleni, w akcję zaangażowali się mieszkańcy 188 państw. Przyłączyło się także 98 polskich miast, w tym Gdańsk. W ramach „Godziny dla Ziemi” zgasły iluminacje takich obiektów, jak Opera w Sydney, piramidy w Kairze i Wieża Eiffla w Paryżu. W Polsce – Pałac Kultury, PGE Narodowy w Warszawie, Sukiennice w Krakowie czy Spodek w Katowicach.

Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy. W takim błędzie jest co trzeci Polak. Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach. Tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska. Nie stanowią dobrego zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. WWF Polska w ramach tegorocznej kampanii Godzina dla Ziemi chce przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko – czytamy na stronie GZDiZ.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24