30.05.2020 16:42 2 rp/gdansk.pl

Ogromny pies stanął pod Oliwskim Ratuszem Kultury

Fot. Gdansk.pl

Niebieski pupil nazywa się As i zaprasza przechodniów do wizyty w galerii sztuki, a ponieważ jest w maseczce, przy okazji przypomina o zachowaniu środków ostrożności. Ponoć nie gryzie i lubi zdjęcia.

Pies strzegący Oliwskiego Ratusza Kultury ma ponad dwa metry, błękitny odcień i... wiedzę na temat aktualnych wystaw. Rekomenduje aktualne wystawy w Galerii Sztuki Nowy Warzywniak, mieszczącej się w Oliwskim Ratuszu Kultury. O wznowieniu działalności instytucji poinformowała fundacja Wspólnota Gdańska.

Czekaliśmy na ten dzień – mówi Jolanta Leśniewska, dyrektor fundacji. – Stęsknieni za publicznością zapraszamy do oglądania obecnych wystaw na żywo, oczywiście z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa.

Dlaczego to właśnie As ma tak odpowiedzialną funkcję? Jak czytamy na oficjalniej stronie miasta:

"Nieprzypadkowo - to właśnie tego dnia, w 1997 roku, Sejm uchwalił Ustawę o ochronie praw zwierząt, której pierwszy artykuł podkreśla, że zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Na pamiątkę tego wydarzenia, 22 Maja obchodzony jest Dzień Praw Zwierząt."

Fot. Gdansk.pl

To właśnie od końca maja ogromny psiak zdobi wejście do ratusza. Jest odporny na niepogodę, dobrze wychowany i łagodny, wedle zapewnień urzędników, śmiało można sobie robić z nim zdjęcia.

As urodził się 19 maja 2019 roku przy okazji aukcji na rzecz gdyńskiego schroniska dla zwierząt „Ciapkowo”, zorganizowanej przez studentów gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych pod wodzą artysty rzeźbiarza Daniela Sobańskiego. W wyniku licytacji szczęśliwym właścicielem Asa stał się Andrzej Stelmasiewicz, założyciel Fundacji Wspólnota Gdańska.

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24