01.06.2020 08:20 1 rp/Gdansk.pl

Nowe autobusy wyjechały na ulice Gdańska

Fot. Gdansk.pl

Flotę gdańskich autobusów zasiliło kolejnych 48 nowoczesnych pojazdów. Jeszcze przed ostatnim weekendem maja w trasę wyruszyły ostatnie z dostarczonych pojazdów. Od teraz linie obsługiwać będzie łącznie 115 nowoczesnych ekologicznych autobusów, o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin Euro VI – Mercedes Citaro.

Aż 67 tej klasy autobusów można było spotkać na ulicach Trójmiasta. Te zostały zakupione w latach 2016–2019. Teraz do miejskiej floty dołączyło 48 pojazdów, tym razem w formie dzierżawy na osiem lat.

Komunikacja publiczna, na którą w bardzo wyraźny sposób w Gdańsku stawiamy, to nie tylko dobra jej organizacja, ale także nowoczesny tabor. Licząc z dzisiejszą dostawą ostatnich trzech pojazdów, niemal połowa floty autobusowej w naszym mieście to pojazdy najnowocześniejsze – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

W poniedziałek (1 czerwca) powinien dotrzeć także kolejny tramwaj, element projektu unijnego, ponieważ w ramach takich projektów nie tylko budowane są linie tramwajowe i drogi, ale także kupowany nowy tabor. 

Nowe pojazdy są z absolutnie najwyższej półki technologicznej, także w zakresie poziomu emisji spalin – dodaje Maciej Lisicki, prezes spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje.

Prezes mówił także o drugiej transzy dostawy tramwajów dla Gdańska modelu Pesa Jazz Duo i zapewnił, że kolejna piętnastka z transzy obejmującej 30 pojazdów szynowych jest już produkowana.

Serwis w ramach umowy dzierżawy autobusów obejmuje: obsługę techniczną – przeglądy codzienne i okresowe; naprawy eksploatacyjne; naprawy komponentów, które uległy awarii w trakcie eksploatacji autobusów; naprawy powypadkowe; naprawy będące następstwem wandalizmu; naprawy będące następstwem uszkodzeń wynikających z błędów eksploatacji autobusów, czynności związane z aktualizacją bądź zmianą oprogramowania.

Koszt ośmioletniej dzierżawy pojazdów wraz z ich utrzymaniem technicznym to prawie 100 milionów złotych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24