01.06.2020 09:50 3 rp/gdynia.pl

Nowe, focze tablice WWF stanęły w Gdyni

Fot. Gdynia.pl

Babie Doły i Oksywie to dwie nowe gdyńskie lokalizacje tablic informacyjnych stawianych przez Błękitny Patrol WWF na polskim wybrzeżu. Będą informowały o tym, jak zachować się w przypadku zaobserwowania foki szarej, morświna i ptaków morskich.

Takiej wiedzy nigdy za wiele. Przykładów nie trzeba szukać daleko – podczas minionego weekendu (30–31 maja) wielu naszych Czytelników mogło zaobserwować podczas spaceru odpoczywające zwierzęta na plażach w regionie. Niecałe dwa tygodnie temu w Gdyni zostało znalezione martwe szczenię. Młoda foka, nazwana Bolenka, była widywana na końcu Mola Południowego, gdzie część spacerowiczów niepokoiła zwierzęta, starając się zrobić sobie z nimi zdjęcia lub próbując zapędzić je do wody. Wkrótce Bolenka już nie żyła. Jeszcze nie wiadomo, co było przyczyną śmierci młodej foki. Jak ich nie wystraszyć i dać się zrelaksować zwierzętom? To właśnie podpowiedzą nowe Błękitne Tablice WWF.

W pasie od Rewy do Sobieszewa stoi już 12 tablic, z czego cztery w Gdyni. Do tej w Orłowie dołączyła tablica na plaży miejskiej, która wróciła na swoje miejsce po renowacji, oraz w Babich Dołach i na Oksywiu.

Plaża miejska w Śródmieściu to bardzo uczęszczane miejsce, a teraz foki pojawiają się nawet na Molo Południowym. Jest tam dużo turystów w sezonie, więc zasięg informacji umieszczonych na plaży w Śródmieściu jest duży. W Orłowie przy wejściu na molo tablica cały czas stoi, tam też sporo osób przychodzi. W Babich Dołach i Oksywiu tablice pojawiły się po raz pierwszy, bo foki są tam faktycznie widywane i pojawia się też coraz więcej ludzi – tłumaczy lokalizację nowych tablic Aleksandra Botur, wolontariuszka.

Od 10 lat Błękitny Patrol WWF rozmieszcza na polskim wybrzeżu Błękitne Tablice informujące, jak zachować się w przypadku zaobserwowania foki szarej, morświna i ptaków morskich, takich jak sieweczka obrożna, ostrygojad, rybitwa rzeczna, rybitwa czubata i rybitwa białoczelna.

Odbiór tablic jest dobry i widać, że wzbudzają zainteresowanie. Podczas akcji ich montowania, zanim jeszcze zostały postawione, ludzie przychodzący na plażę zatrzymywali się i czytali, jaka treść się na nich znajduje – dodaje Aleksandra.  

Przypominamy, że jeśli zaobserwowaliśmy fokę na wybrzeżu, niezwłocznie musimy poinformować Błękitny Patrol WWF (tel. 795 536 009) lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40).

Fot. Gdynia.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24