24.06.2020 17:30 9 rp/TTM

Powiat wejherowski otrzymał łącznie 31 milionów złotych w ramach rządowej tarczy dla samorządów

Fot. Monika Wejer/ TTM

Gminy i powiaty w całej Polsce będą mogły korzystać z nowego instrumentu w ramach tarczy antykryzysowej – Funduszu Inwestycji Samorządowych. Do kieszeni lokalnych samorządów w tym m.in. do Redy, Rumi czy gminy Luzino trafi we wrześniu łącznie ponad 31 milionów.

Fundusz, o którym mowa obejmuje 6 miliardów złotych, z czego 5 mld zł przeznaczone jest dla samorządów gminnych, a 1 mld zł – dla powiatów. Pieniądze dzielone są według parytetu zaplanowanych inwestycji, z tym że dla gmin minimalna kwota to 0,5 mln zł, a maksymalna – 93 mln zł, dla powiatów zaś przedział wynosi 0,5-20 mln zł.

Po rozmowach z wicepremier Jadwigą Emilewicz powiat wejherowski otrzyma spory zastrzyk gotówki, którym z środę (24 czerwca) mógł się oficjalnie pochwalić na konferencji z poseł Magdaleną Sroką w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Wejherowie.

„Jest mi niezmiernie miło przekazać dobre informacje dla całego powiatu wejherowskiego. Rząd Mateusza Morawieckiego uruchomił tarcze dla samorządów, która ma finansować inwestycje w gminach i powiatach" – rozpoczęła konferencję Magdalena Sroka.

Środki, które zasilą budżet powiatu pomogą przy wszelkiego rodzaju inwestycjach, także tych dotyczących edukacji i rozwoju powiatu.

Tym sposobem nie tylko sam powiat wejherowski otrzyma 5 320 868 złotych, ale pieniądze trafią także do: gminy Linia (500 tys. zł), gminy Luzino (1 870 514 zł), gminy Łęczyce (1 228 249 zł), gminy Szemud (2 459 540 zł), gminy Gniewino (500 tys.), gminy Choczewo (789 774 zł). Ale także do Redy (2 787 364 zł), Rumi około (9 714 tys. z). Wejherowo otrzyma, podobnie jak powiat, blisko 5 milionów złotych.

Bardzo się cieszę, że mogliśmy się spotkać z panią wice premier i porozmawiać o bolączkach samorządu. Myślę, że raki ogromny zastrzyk finansowy dla miast i gmin to bardzo dobra wiadomość – komentowała podczas spotkania Gabriela Lisius, starosta wejherowski.

Fot. Monika Wejer/ TTM

Na co nieprzeznaczone zostaną te pieniądze? Możliwości jest wiele. Zarówno drogi w powiecie jak i edukacja zostanie wsparta finansowo. Jak podkreślał starosta, przybywa też osób, które potrzebują opieki. Są zatem środki na termomodernizację budynku, który będzie służył na środowiskowy dom samopomocy dla osób starszych. Przy ulicy Ofiar Piaśnicy została już wykonana termomodernizacja poradni, kolejny budynek dzięki tym funduszom doczeka się remontu.

Jedyne co musi teraz zrobić samorząd to wypełnić wniosek do Urzędu Marszałkowskiego do połowy sierpnia. We wrześniu ma otrzymać pieniądze bezzwrotnie.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24