26.06.2020 11:30 4 mike/WITD Gdańsk/UW Gdańsk

Pomorscy funkcjonariusze ITD zyskali nowe wozy

Źródło: WITD Gdańsk

To szczególnie przydatny prezent na początek wakacji. Nowe wozy, które trafiły do pomorskich inspektorów transportu drogowego, nie tylko posłużą im w kontroli pojazdów przemierzających drogi regionu, ale – w razie potrzeby – ułatwią niesienie pomocy poszkodowanym w wypadkach.

Cztery nowoczesne auta ze specjalistycznym wyposażeniem o łącznej wartości ok. dwóch milionów złotych otrzymała Wojewódzka Inspekcja Transportu Drogowego w Gdańsku.

Samochody zostały kupione w ramach programu „Wzmocnienie potencjału Inspekcji Transportu Drogowego” – przypomniał Dariusz Drelich, wojewoda pomorski, podczas uroczystości przekazania i poświęcenia pojazdów. – Nowe radiowozy, wyposażone w specjalistyczny sprzęt kontrolny, wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a to jest szczególnie ważne przed nadchodzącym sezonem urlopowym – dodał.

Jak podają służby wojewody, nowe auta posiadają sprzęt, który umożliwi przeprowadzenie kompleksowych kontroli pojazdów przede wszystkim w transporcie ciężkim. To istotne wsparcie dla inspektorów w walce z niesprawnymi, niebezpiecznymi, zatruwającymi środowisko naturalne, czy niszczącym drogi przeciążonymi pojazdami.

Wyposażenie furgonów to m.in. tester diagnostyczny EOBD, który umożliwi szybką ocenę stanu różnego rodzaju układów pojazdu, np. hamulcowego czy oczyszczania spalin. Dymomierz zmierzy poziom zadymienia spalin, sonometr – poziomu hałasu emitowanego przez układ wydechowy, laserowy pirometr – temperaturę tarcz hamulcowych, przymiary – wysokość i długość pojazdów, a z wykorzystaniem specjalnych zestawów sprawdzone zostanie paliwo. W każdym radiowozie znajduje się nowy typ przenośnych, dynamicznych wag samochodowych umożliwiających wykonanie pomiaru w trakcie jednokrotnego przejazdu samochodu przez wagi.

Radiowozy wyposażone są również w sprzęt, który umożliwi zabezpieczenie miejsca wypadku i udzielenie pomocy przedmedycznej. Zakup i przekazanie WITD furgonów jest kolejnym etapem realizacji wielomilionowego projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24