28.06.2020 11:18 0 NW

Mieszkańcy regionu wybierają prezydenta

Fot. Monika Wejer

W niedzielę (28 czerwca) w całej Polsce – i poza granicami kraju – odbywają się wybory prezydenckie. Każdy, kto chce dziś oddać swój głos na jednego z jedenastu kandydatów, musi pamiętać, że dzień ten znacząco różni się od wyborów, jakie są nam znane. Udając się do lokalu wyborczego trzeba zabrać maseczkę, zachować bezpieczny dystans społeczny i uzbroić się w cierpliwość.


Aktualizacja, godzina 19:00

Zbiorcza frekwencja na godzinę 17:00 w całym kraju wynosi 47,89%. Dotychczas we wszystkich Obwodowych Komisjach Wyborczych wydanych zostało 14 166 725 kart do głosowania.

Dla porównania, o tej samej porze w 2015 roku, frekwencja wynosiła 34,41%, a w zeszłorocznych wyborach parlamentarnych do sejmu i senatu 45,94%. Dane te pokazują, że obecna trudna sytuacja związana z koronawirusem, nie przeszkadza wyborcom w spełnianiu ich obywatelskiego obowiązku i przywileju.

Jak podaje PKW, na tle wszystkich województw wyróżniają się: mazowieckie (51,17%), małopolskie (50,27%) i podkarpackie (49,19). Najmniej wyborców udało się do urn w województwie opolskim (42,32%), warmińsko-mazurskim (43,06%) i kujawsko-pomorskim (45,51%). W Gdańsku zagłosowało póki co 47,63% uprawnionych, w powiecie wejherowskim 48,01% a puckim 53,59%.

Najwięcej wyborców nadal wzięło udział w Krynicy Morskiej, powiecie nowodworskim i woj. pomorskim – 73,54 %. W stosunku do raportu z godziny 12:00 wynik ten wzrósł o 20,23 %.


Aktualizacja, godzina 18:10 Do godziny 12:00 w obwodowej komisji nr 2 w Redzie zagłosowało 23% uprawnionych. Jak informują nasi Czytelnicy, w powiecie wejherowskim na to, by oddać swój głos nie trzeba długo czekać. W całym powiecie oddało swój głos 23,90% osób.

Fot. Kalina Janczewska

Wszystko przebiega sprawnie także m.in. w Sopocie w komisji wyborczej nr 9, gdzie dotychczas do urn swoje karty wyborcze wrzuciło 39,84 procent.

Fot. Michał Mikołajczak

Fot. Michał Mikołajczak


Aktualizacja, godzina 14:10

Państwowa Komisja Wyborcza podczas drugiej konferencji prasowej podała pierwsze dane frekwencyjne. W skali kraju, według stanu na godzinę 12:00, karty do głosowania wydano 7 109 803 osobom, na uprawnionych 29 526 533 osoby. Oznacza to, że do południa do lokali wyborczych udało się 24,08 procent głosujących.

Największą frekwencją może poszczycić się województwo mazowieckie (26,36%), małopolskie (25,32%) i podlaskie (25,16%). Najmniej osób swój głos oddało w województwie opolskim (20,6%), świętokrzyskim (22,13%) i lubuskim (22,65%).

Jeśli chodzi o zbiorcze informacje w poszczególnych większych miastach, to najwyższa frekwencja odnotowana została w Warszawie, gdzie zagłosowało dotychczas 29,59% osób uprawnionych. Na drugim miejscu znajduje się Zielona Góra z 28,58%, a na trzecim Toruń (28,42%).

PKW podkreśla, że we wszystkich większych miastach frekwencja wynosi powyżej 20 procent. Przewodniczący Komisji, Sylwester Marciniak wymienia Gdańsk, jako miasto z najniższą frekwencją (22,11%). Natomiast w stosunku do liczby uprawnionych najwięcej wyborców zagłosowało w Krynicy Morskiej, powiecie nowodworskim i województwie pomorskim – 53,31 procent.

W porównaniu z wyborami, które odbyły się pięć lat temu, frekwencja podczas tegorocznych wyborów na godzinę 12:00 jest prawie 10 % wyższa.


Aktualizacja, godzina 13:40

Komisja wyborcza nr 12 w Wejherowie podaje, że na godzinę 13:00 „swój krzyżyk” postawiło na karcie do głosowania 700 osób. Zagłosować może tam 1865 osób.

Fot. Kalina Janczewska


Aktualizacja, godzina 13:00

Mamy pierwsze dane z Obwodowej Komisji Wyborczej nr 3 w gminie Luzino, w której do godziny 12:00 zagłosowało 606 osób. Liczba uprawnionych osób do głosowania w tym lokalu wynosi 2394.

Fot. Kalina Janczewska

Fot. Kalina Janczewska

Fot. Kalina Janczewska

Fot. Kalina Janczewska


Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza podczas konferencji, konieczny reżim sanitarny znacząco wpływa na czas, jaki potrzebny jest na oddanie głosu. Wiąże się to z obowiązkowymi restrykcjami spowodowanymi pandemią koronawirusa.

Fot. Monika Wejer

Do godziny 21:00 trwać dziś będzie cisza wyborcza. Jeśli Państwowa Komisja Wyborcza nie zdecyduje inaczej, to po tej godzinie będą mogły zostać podane szacunkowe wyniki oparte na badaniu exit poll. Do tego czasu obowiązuje, pod groźbą kary, zakaz jakiejkolwiek agitacji politycznej, tj. działalności mającej na celu publiczne zachęcanie do głosowania na danego kandydata. W tym czasie zabronione są także wszelkiego rodzaju zgromadzenia, manifestacje czy przemówienia, co więcej, cisza wyborcza obowiązuje również w internecie.

Zastępca przewodniczącego komisji, sędzia Wojciech Sych poinformował, że dotychczas odnotowano 93 przypadki uszkodzenia ogłoszenia, 28 przypadków naruszenia ciszy wyborczej i 12 sytuacji, w których bezprawnie zamieszczone zostały plakaty wyborcze.

Fot. Monika Wejer

Fot. Monika Wejer

Do lokalu wyborczego należy przyjść z zakrytymi ustami i nosem i z dokumentem tożsamości. Ochrona twarzy nie będzie obowiązywała jedynie podczas identyfikacji głosującego przez obwodową komisję.

Na karcie do głosowania znajduje się jedenaście nazwisk. Aby oddać głos należy zaznaczyć X w kratce obok wybranego kandydata na prezydenta. Jeżeli znak ten postawimy przy więcej niż jednym nazwisku, bądź wcale, to taki głos zostanie uznany za nieważny.

W tegorocznych wyborach o Urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ubiegają się:

– Robert Biedroń – Lewica

– Krzysztof Bosak – Konfederacja

– Andrzej Duda – Prawo i Sprawiedliwość

– Szymon Hołownia – kandydat bezpartyjny

– Rafał Trzaskowski – Koalicja Obywatelska

– Marek Jakubiak – Federacja dla Rzeczypospolitej

– Władysław Kosiniak-Kamysz – PSL – Koalicja Polska

– Mirosław Piotrowski – Ruch Prawdziwa Europa – Europa Christi

– Paweł Tanajno – kandydat bezpartyjny

– Waldemar Witkowski – Unia Pracy

– Stanisław Żółtek – Kongres Nowej Prawicy


Czytaj również:

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24