07.07.2020 12:01 10 rp/chrystuskrolwejherowo.net

Proboszcz Daniel Nowak otrzymał nominację na infułata kolegiaty wejherowskiej

Źródło: Archiwum TTM

Ksiądz prałat Daniel Nowak, proboszcz parafii Chrystusa Króla w Wejherowie, założyciel Sanktuarium Piaśnickiego, otrzymał tytuł infułata, który może nosić szaty biskupie. Protonotariusz apostolski to najwyższy stopień w hierarchii jaki otrzymał, jako jeden z nielicznych w historii, ksiądz z Wejherowa.

Zgodnie ze starożytną tradycją urząd infułata sprawowało siedmiu prezbiterów tworzących tzw. kolegium protonotariuszy. Do podstawowych obowiązków protonotariuszy należy sprawowanie pieczy nad dokumentacją papieża i Stolicy Apostolskiej w zakresie formalności prawnych i translacyjnych. Protonotariusze należą do najbliższych współpracowników papieża i są członkami tzw. rodziny papieskiej, do której dołączył także duchowny z Wejherowa.

Szczególne podziękowania ks. arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia za troskę i duszpasterstwo związane z Sanktuarium Błogosławionej Męczennicy Alicji Kotowskiej i Towarzyszy. Módlmy się przez wstawiennictwo bł. Alicji abyśmy byli wierni wartościom, za które męczennicy lasów piaśnickich oddali życie – czytamy na stronie wejherowskiej kolegiaty.

Protonotariusz apostolski ma przywilej uczestniczenia w papieskich celebrach oraz noszenia szat chóralnych, mianowicie: fioletowej sutanny lub czarnej sutanny ze sznurkami i rubinowymi obszyciami (oba typy sutanny nosi bez mucetu), mantoletu, rokiety, fioletowego pasa z frędzlami i biretu z czerwonym pomponem oraz fioletowej farioli.

Źródło: Internet

Ks. Daniel Nowak zaangażował się w działalność na rzecz upamiętnienia zbrodni w Lesie Piaśnickim. Jest kustoszem Sanktuarium bł. Alicji Kotowskiej i Towarzyszy. Jest także współzałożycielem i kapelanem utworzonego w 1996 Stowarzyszenia Rodzina Piaśnicka. Jego staraniem wzniesiono nową kaplicę oraz odnowiono masowe groby w Lesie Piaśnickim.

To nie pierwsze tak ważne wyróżnienie w życiu proboszcza. Kilka lat temu został uhonorowany przez abpa Sławoja Leszka Głódzia "Pierścieniem Inki". Wyróżnienie jest przyznawane osobom, które angażują się w budowanie świadomości i przywracanie prawdy historycznej.

Urodził się 8 marca 1953. Jest krewnym ks. Bernarda Sychty. Uczęszczał do Liceum Ogólnokształcącego w Pucku. Następnie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Pelplinie. 14 maja 1978 z rąk biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego przyjął święcenia w stopniu prezbiteratu. Pełnił posługę wikariusza w parafiach Narodzenia NMP w Osielsku, św. Andrzeja Boboli w Gdyni oraz św. Leona Wielkiego w Wejherowie. 27 stycznia 1987 biskup chełmiński Marian Przykucki mianował go proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Chrystusa Króla w Wejherowie, gdzie rozpoczął budowę kościoła. Na terenie parafii wzniósł także bramę-kaplicę "Ecce Patria".

Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24