14.08.2020 16:20 4 NW/Pomorskie.eu

Ponad 3 miliony otrzyma gdyński szpital, przyjmujący chorych na koronawirusa

Źródło:Pomorskie.eu

Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni otrzymało dodatkowo ponad trzy miliony złotych. Środki te przeznaczone są na doposażenie szpitala w sprzęt, potrzebny do walki z koronawirusem.

Ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek (14 sierpnia) o kolejnych 832 przypadkach zakażenia koronawirusem. Dane z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku mówią o łącznie 1420 przypadkach potwierdzonych w województwie pomorskim (od 14 marca do 14 sierpnia br.)

W powiecie wejherowskich zachorowały na Covid-19 204 osoby, z czego wyzdrowiało 125. W powiecie puckim odnotowano dotychczas 98 przypadków zakażenia i 51 wyzdrowień. W Gdyni koronawirusa wykryto u 126 osób, a u 55 wynik jest już negatywny. Najwięcej przypadków odnotowuje się w Gdańsku – tam liczba zakażonych wyniosła 455, a ponad połowa (231 osób) wyzdrowiało. Najwięcej osób na Pomorzu zmarło w powiecie wejherowskim – 40 osób. Nieco mniej w Gdańsku – 11 osób, a w powiecie puckim – 2 osoby.

Sytuacja jest nadal trudna, a każdego dnia odnotowuje się sporo kolejnych przypadków zakażenia SARS-CoV-2. Cały czas mówi się o „drugiej fali” zachorowań, a tak naprawdę nie widać końca tej pierwszej. W związku z tym nadal kładziony jest nacisk na noszenie maseczek i zachowywanie dystansu społecznego.

Dlatego gdyński szpital, który od samego początku epidemii przyjmuje osoby chore na Covid-19, otrzymał dodatkowe środki na zakup niezbędnego sprzętu do walki z koronawirusem. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego.

My nie szukaliśmy rozwiązań, które miałyby różnicować szpitale ze względu na strukturę własności. Środki finansowe na walkę z koronawirusem otrzymały więc nawet szpitale powiatowe, a także szpitale wojewódzkie, głównie te, które są i były na pierwszej linii frontu podczas batalii z Covid-19 i oczywiście i szpitale, nazwijmy je rządowe, takie jak instytut, w którym się znajdujemy – mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Za unijne pieniądze w izbie przyjęć UCMMiT powstaną trzy nowe izolatki wraz z rejestracją, podaje pomorskie.eu. W tym miejscu pobierane będą wymazy od osób z podejrzeniem koronawirusa.

W ramach tych pieniędzy chcemy również wyremontować drugi gabinet endoskopowy kliniki, by w razie potrzeby równolegle móc badać pacjentów, których podejrzewa się o infekcję covid, jak i, po drugiej stronie, bezpiecznie tych, którzy tego podejrzenia nie mają – mówił prof. Marcin Renke, dyrektor UCMMiT.

Szpital zostanie wyremontowany zaraz po uruchomieniu środków. Marcin Gruchała, rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaznaczał, że to właśnie w gdyńskim szpitalu pacjenci po przeszczepie serca, którzy byli zakażeni koronawirusem zostawali objęci opieką lekarską.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24