23.08.2020 17:05 6 NW

W Pucku odbył się Dzień Kaszubski

Fot. Róża Perszon

Mimo pandemii, Puck nie poddaje się i nie rezygnuje z organizacji różnego rodzaju wydarzeń kulturowych. W sobotę (22 sierpnia) odbył się Dzień Kaszubski, podczas którego między innymi odsłonięto mural mający przypominać mieszkańcom oraz turystom kulturę, z jakiej wywodzi się nasz region.

Szerzenie kultury kaszubskiej jest niezwykle ważne – po to, by mogli o naszym regionie dowiadywać się inni oraz byśmy my sami nie zapominali o swoich korzeniach. Wydarzenia takie, jak Dzień Kaszubski są doskonałą promocją kaszubszczyzny i okazją do dobrej zabawy.

Tego typu spotkania na wesoło, to okazja do promocji regionu ale także przekazywania wiedzy. Coraz więcej osób interesuje się naszą kulturą. Ostatni spis z 2010 roku wykazuje, że ćwierć miliona osób zadeklarowało się jako Kaszubi. Najnowszy spis pojawi się w przyszłym roku – zobaczymy czy liczba ta wzrośnie. Wydaje mi się, że społeczność kaszubska szacowana jest na około pół miliona – tylko na terenie województwa pomorskiego. Warto pamiętać, że wielu kaszubów jest też rozproszonych po całym świecie, także myślę, że jest nas naprawdę dużo – mówił Łukasz Richert, dyrektor Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Podczas sobotniego wydarzenia nie zabrakło występów zespołów kaszubskich i regionalnych. O godzinie 16:00 na scenie wystąpił kabaret Purtce, następnie o 17:00 zagrała kapela , a o 18:00 zespół wokalny ColoRed, który jest częstym gościem różnego rodzaju wydarzeń w Pucku.

Nim jednak na scenie wybrzmiała muzyka, odsłonięty został wyjątkowy mural z kaszubskim haftem, który wykonali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego im. S. Żeromskiego w Pucku.

Pomysł pojawił się pół roku temu, gdy wspólnie zastanawialiśmy się w grupie co moglibyśmy zrobić dla naszego miasta. Utworzenie muralu zajęło nam około dwa tygodnie, ale za tym wszystkim stoi bardzo duży warsztat. Uważamy, że warto promować nasz region i przypominać okolicznym mieszkańcom, jak i turystom, że nasza historia to coś więcej niż piękne widoki i morze – mówiła Zuzanna Labuda, jedna z autorek projektu.

Uczniowie zdecydowali się na wykonanie prostego muralu, który znajduje się przy porcie rybackim. Ten dzięki swej prostocie i graficznej formie doskonale obrazuje to, czym charakteryzuje się nasz region.

To niesamowite uczucie, gdy władze miasta oficjalnie odsłaniają projekt, nad którym tak ciężko się pracowało. Rzadko zdarza się, że jest się dumnym i zadowolonym z czegoś, co wykonało się samemu. Z jednej strony jesteśmy bardzo surowi względem samych siebie, a z drugiej trochę nie wypada, ale ten projekt wymagał od nas wiele miesięcy pracy i nie bylibyśmy szczerzy, gdybyśmy nie przyznali, że rozpiera nad duma – podsumowała Zuzanna Labuda.

Ten rok miał być dla Pomorza szczególny, chociażby ze względu na 100-lecie Zaślubin Polski z Morzem i szeregu zaplanowanych wydarzeń. Pandemia zweryfikowała wiele planów – dużo z nich trzeba było odwołać bądź zmienić zasady ich odbywania się. Puck nie poddał się i w miarę możliwości decydował się na organizację kolejnych imprez, choć te wiązały się z wprowadzeniem sporej ilości obostrzeń.

Tym bardziej cieszę się, że na koniec sezonu udało się zorganizować w Pucku Dzień Kaszubski. Próbę reaktywacji tego wydarzenia podjęliśmy już w zeszłym roku i impreza cieszyła się wtedy dużym zainteresowaniem. Mieszkańcy miasta, jak i turyści, bardzo chętnie biorą udział w tego typu wydarzeniach, angażują się w konkursy i zabawy, dlatego mamy nadzieję, że uda się to wydarzenie kontynuować w kolejnych latach, gdy czasy także będą już spokojniejsze – komentował Adam Zażembłowski, prezes puckiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon Fot. Róża Perszon


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...