03.09.2020 14:00 4 rp/Gdynia.pl

Gdynia: Pierwsza w mieście lodówka społeczna stanęła przed wejściem do kościoła

Fot. Gdynia.pl

Od początku września każdy może włożyć oryginalnie zapakowane, świeże jedzenie do społecznej lodówki przy kościele oo. Franciszkanów w Gdyni. To prosty i skuteczny sposób na wsparcie osób w potrzebie. Ci skorzystać z lodówki mogli już kilka godzin po jej postawieniu.

Jak poinformował w środę gdyński magistrat, lodówka społeczna już działa. Wystarczy przyjść i włożyć do środka oryginalnie zapakowaną żywność – np. konserwy, gotowe dania, warzywa czy owoce. Na pomysł wpadła grupa młodych ludzi, którzy organizowali społeczny projekt w ramach Gdyńskiej Akademii Młodych, realizowanej przez Fundację PSC.  Nie zabrakło regulaminu, opinii sanepidu, a przy wsparciu franciszkanów można było szybko ruszyć z realizacją pomysłu.

Byliśmy jedną z grup, a naszym projektem była właśnie lodówka społeczna – mówi Wojciech Zawiślański, lider grupy z Gdyńskiej Akademii Młodych, która doprowadziła do postawienia lodówki społecznej. – Każda osoba może do niej podejść i zostawić jedzenie, najlepiej hermetycznie zapakowane, z aktualną datą przydatności. Ktokolwiek będzie potrzebował jedzenia, będzie mógł je spokojnie wyciągnąć. Co tydzień będziemy sprawdzać i czyścić lodówkę, oceniając też w jaki sposób działa nasza inicjatywa – dodaje.

Fot. Gdynia.pl

Lodówka stoi przy wejściu do dawnego dolnego kościoła przy ul. Ujejskiego na Wzgórzu św. Maksymiliana. To lokalizacja, która osobom potrzebującym do tej pory kojarzyła się z różnymi formami pomocy – od współorganizowanej z miastem wigilii, przez śniadania wielkanocne po działalność lokalnego Caritasu.

Lodówka jest charakterystyczna, jej drzwi są przezroczyste, w środku jest oświetlona i widać ją z daleka. Można przyjść zupełnie anonimowo, bez skrępowania i wziąć z lodówki to, czego się potrzebuje. Wczoraj było trochę produktów, dzisiaj nie ma w niej nic. To pokazało, że taka inicjatywa była potrzebna i rozwiązanie zdaje egzamin – mówi o. Piotr Matuszak, gwardian i proboszcz Parafii św. Antoniego w Gdyni.

Fot. Gdynia.pl

Potrzebujący sami będą mogli skorzystać z darów i zabrać to, czego im najbardziej brakuje. Pierwszy w mieście sprzęt tego typu od początku tygodnia działa przy kościele oo. Franciszkanów i już wsparł pierwsze osoby. Więcej informacji na temat przygotowanego regulaminu na stronie miasta.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24