29.09.2020 12:00 16 raz

Kontrowersje w szkole w Bojanie – koronawirus w tle

fot. Daniel Zaputowicz, / TTM

Niepokojące informacje dotarły do nas od mieszkańców gminy Szemud. Według ich relacji nauczyciele, którzy mieli kontakt z zarażonym koronawirusem uczniem nie trafili na kwarantannę i nadal prowadzili zajęcia w innych klasach. Władze szkoły zapewniają, że działały zgodnie z zaleceniami sanepidu.

„Boimy się o swoje życie” – nie ukrywają nasi rozmówcy, pracownicy Szkoły Podstawowej w Bojanie i członkowie ich rodzin. Jak poinformowali nas proszący o zachowanie anonimowości Czytelnicy, po 21 września, kiedy to wykryto koronawirusa u jednej osoby ze szkoły, część uczniów skierowano na kwarantannę, ale nie nauczycieli, którzy mieli mieć kontakt z zarażoną osobą.

Nie skierowano nas także na testy, sami musieliśmy je zrobić prywatnie. Co gorsza, straciłem smak i węch, a więc miałem objawy – mówił nam w piątek (25 września) Czytelnik związany ze środowiskiem szkolnym. – Mimo to nauczyciele, którzy mieli kontakt z uczniami, nadal uczyli w innych klasach. Nie dość, że było to narażenie na niebezpieczeństwo kolejnych młodych ludzi i ich rodzin, to i sami pedagodzy stanęli w obliczu zagrożenia – nie kryje irytacji i obaw nasz rozmówca.

Z informacji, które do nas dotarły wynikało także, że w szkole odbyła się rada pedagogiczna, podczas której uczestniczące w niej osoby nie miały założonych maseczek.

Jeszcze tego samego dnia skontaktowaliśmy się z dyrekcją szkoły, aby potwierdzić te niepokojące informacje. Zostaliśmy poproszeni o przesłanie pytań drogą mailową. Odpowiedź nadeszła w poniedziałek (28 września).

Postępujemy według zasad określonych przez MEN, MZ i GIS. Przypominam, iż dyrektor nie ma uprawnień samodzielnych do decydowania w tej materii – poinformował Wojciech Podgórski, dyrektor Szkoły Podstawowej w Bojanie. - Wszystkie sytuacje i okoliczności były i są szczegółowo analizowane i uzgadniane z organem prowadzącym i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Wejherowie. Bez wyraźnych wskazań PSSE nie możemy podejmować i wdrażać żadnych rozwiązań. Wszystkie nasze działania dotychczasowe miały wyłącznie proceduralny charakter – zapewnił.

Jak dodał, w poniedziałek wprowadzone zostało zdalne nauczanie dla całej szkoły.

O tym, czy dany pracownik może przebywać na radzie pedagogicznej i np. uczyć oraz czy uczeń może przebywać w szkole decyduje PSSE – wyjaśnił dyrektor SP w Bojanie. - Rada Pedagogiczna odbyła się zgodnie z zasadami. Przypadek koronawirusa wykryto po terminie rady. Jednocześnie informuję, że nie ma jednoznacznej wiedzy kto i kiedy oraz od kogo przeniósł wirusa. Obecnie województwo pomorskie od ok. 2 tyg. jest jednym z największą liczbą zakażonych.

Dyrektor Podgórski poinformował także w poniedziałek, że „żaden z nauczycieli obecnie nie ma bezpośredniego kontaktu z uczniami”.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24