16.10.2020 18:50 0 NW/Gdynia.pl

Pierwsza latarnia-ładowarka stanęła w Gdyni

Fot. Gdynia.pl

W Gdyni samochód możesz naładować… z latarni. Jest to pierwsza taka ładowarka w mieście. Docelowo ma się ich pojawić jeszcze kilka. Rozwiązanie to sprawdza się, gdyż nie trzeba budować specjalnej infrastruktury, tylko korzysta się z tej, która już jest.

W sąsiedztwie Portu Gdynia stanęła pierwsza ładowarka wbudowana w uliczną lampę. Zamiast tworzyć osobną infrastrukturę do ładowania pojazdów, bazuje się na tej już istniejącej w słupach oświetleniowych. Wkrótce ma ich powstać w mieście jeszcze więcej.

Uruchomienie pilotażowej stacji ładowania pojazdów jest idealną okazją do sprawdzenia w praktyce rozwiązania stosowanego w innych krajach Europy, a dotychczas niewdrożonego w Polsce. Dużą wartością dodaną jest fakt, iż na pełen montaż stacji na słupie oświetleniowym, razem z planistyką i pozyskaniem pozwoleń potrzeba około 2-4 miesięcy, podczas gdy dla standardowej wolnostojącej stacji w niektórych przypadkach może to być nawet 12-14 miesięcy – mówi Jerzy Brudnik, prezes spółki Energa Oświetlenie.

Fot. Gdynia.pl

Wybór miejsca na pierwszą tego typu ładowarkę nie był przypadkowy – ma to pozwolić ocenić komenrcyjny potencjał takiego rozwiązania w przypadku bliskości kompleków biurowych.

Oprócz tego w ramach pilotażowego programu spółki Energa Oświetlenie w Gdyni w ciągu najbliższych miesięcy mają powstać jeszcze dwie stacje ładowania oparte na ulicznych lampach – ich powodzenie i zainteresowanie wskażą kierunek rozwoju całej inicjatywy – czytamy na gdynia.pl

Na ulicach coraz więcej pojawia się samochodów elektrycznych. Gdyby wszystkie pojazdy spalinowe zastąpić tymi na prąd, znacząco poprawiła by się jakość powietrza i ograniczyłaby się emisja dwutlenku węgla.

Podejmujemy jako miasto mnóstwo działań proekologicznych, w tym także tych promujących elektromobilność, przypomnieć można chociażby utworzenie w okolicach Dworca PKP Gdynia Główna specjalnych miejsc postojowych dedykowanych elektrycznemu carsharingowi czy umożliwienie autom elektrycznym korzystania z naszej sieci buspasów. Pierwsza ładowarka przygotowana na bazie słupa oświetleniowego to kolejny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu, czekamy na kolejne ładowarki – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Urządzenia będą działać w przedziale mocy od 3,7 do 22 kW. Zależne będzie to od poboru mocy na potrzeby oświetlenia. Ładowarki będą dostępne przez całą dobę.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24