20.10.2020 14:55 19 WH/TTM

Pomnik Jana Pawła II stanął w luzińskim parku

Fot. TTM

Z okazji setnej rocznicy narodzin Jana Pawła II odsłonięto w parku im. Gerarda Labudy w Luzinie popiersie Ojca Świętego. Pomysłodawcy chcieli w ten sposób uczcić ważny dzień dla polskiej kultury i przekazać myśl Ojca. Pomnik powstał dzięki funduszom darczyńców, a jego koszt wyniósł 15 tysięcy złotych.

Początkowo pomnik miał stanąć już w maju, w setną rocznicę urodzin Jana Pawła II. Z powodu pandemii koronawirusa wydarzenie przesunięto. Popiersie powstało z inicjatywy wójta gminy Luzino Jarosława Wejera, radnych Wiesława Trepczyka i Zenona Dawidowskiego oraz Piotra Klechy, prezesa stowarzyszenia KTSK w Luzinie. Pieniądze na budowę pomnika pozyskano ze zbiórki publicznej.

Jan Paweł II zajmuje szczególne miejsce w historii Polski, Europy i świata. Ojciec święty od początku upominał się o prawa wolności i niepodległości dla naszego kraju. Dążył do zjednoczenia Europy, dlatego chcemy go upamiętnić – zwraca uwagę Jarosław Wejer.

Znaleźliśmy darczyńców. Wiele osób wsparło tę inicjatywę. Co ważne, nie wykorzystano środków z budżetu gminy – dodaje wójt gminy Luzino.

Fot. TTM

Fot. TTM

Na rzeźbie umieszczono słowa Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali”.

Uważam, że ten cytat, który Jan Paweł II wypowiedział 12 czerwca 1987 roku na Westerplatte do ludzi młodych, jest ponadczasowy. To aktualne dla nas wszystkich – zaznacza Wiesław Trepczyk, wiceprzewodniczący rady gminy Luzino.

Fot. TTM

W piątek (16 października) minęły czterdzieści dwa lata od wyboru Karola Wojtyły na papieża. W tym roku przypada także setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24