26.10.2020 13:10 0 NW

Wszystkich Świętych - czy na cmentarzach pojawią się tłumy?

Źródło:pixabay.com

Nie wiadomo czy 1 listopada cmentarze będą otwarte. Premier Mateusz Morawiecki apelował do Polaków w ubiegłym tygodniu o to, by tego dnia pozostali w domach, a na groby udali się wcześniej. Na cmentarzach porządki robi coraz więcej osób. Część z nich wyjaśnia, że woli to zrobić teraz i uniknąć skupisk ludzi.

W tym roku dzień Wszystkich Świętych będzie obchodzony w sposób szczególny, ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem. Nie możemy wpadać w panikę. Trzeba odpowiedzialnie i roztropnie podejść do tego świętowania. Jest zalecenie, by nie gromadzić się 1 listopada na cmentarzach. Dlatego apelujemy, by odwiedzanie grobów bliskich rozłożyć w czasie - mówi ks. Łukasz Porąbka, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Bolszewie.

Z tego zalecenia skorzystało już wiele osób. Groby bliskich odwiedzane są teraz z dużo większą „intensywnością” niż w latach ubiegłych.

Podejrzewam, że większość ludzi planuje wcześniej odwiedzić groby, żeby nie być 1 listopada, więc teraz mamy tutaj tłumy – ocenił pan Marek, mieszkaniec Wejherowa.

Chcemy postawić znicze przed 1 listopada. Nie chcemy się niepotrzebnie plątać, dlatego podzielimy się z naszą rodziną – my pójdziemy jednego dnia, a oni kolejnego – mówi z kolei pani Elżbieta z Wejherowa.

Wiele osób nie wie jeszcze czy 1 listopada pojawi się tradycyjnie na cmentarzu, by zapalić znicze na grobach swoich bliskich. Dlatego to, jak wyglądać będzie dzień Wszystkich Świętych stoi pod znakiem zapytania. Podczas ostatniej konferencji (22 października) premier Mateusz Morawiecki apelował, by pozostać w domach i nie gromadzić się na cmentarzach. Czy w ogóle będą tego dnia otwarte cmentarze – przekonamy się wkrótce.

Przypominamy także, że w tym roku Stolica Apostolska tradycyjny odpust, który związany jest z modlitwami za zmarłych i przypisany był do pierwszego tygodnia miesiąca, został rozszerzony na cały listopad. Ponadto biskup Jacek Jezierski udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej do 15 listopada. Mogą z niej skorzystać osoby chore i starsze oraz ich opiekunowie oraz pracownicy służby zdrowia. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Ksiądz Łukasz Porąbka zwraca także uwagę na to, że 1 listopada wypada w tym roku w niedzielę, więc zostanie zachowany porządek mszy świętych na ten dzień. Przypomina też, że można w niej uczestniczyć także na zewnątrz (przed kościołem) – unikając dużego skupiska ludzi.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24