30.11.2020 15:15 0 WH/UM w Wejherowie

Darmowa mammografia dla mieszkanek Kaszub Północnych

Źródło: wejherowo.pl

Bezpłatne badania mammograficzne zostaną przeprowadzone 11 grudnia 2020 roku przy Centrum Handlowym „Kaszuby” (ul. I Brygady Pancernej WP 28) w Wejherowie. Ponadto mammobus przyjedzie do Luzina i Linii. Badania przeprowadzi LUX – MED w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi.

W badaniach mogą wziąć udział Panie w wieku 50 – 69 lat, które są ubezpieczone i nie są leczone z powodu raka piersi. Ponadto nie miały wykonanej mammografii w ramach Programu w ciągu ostatnich dwóch lat oraz nie są w grupie ryzyka i w poprzednim roku otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.

Uprzejmie prosimy o wcześniejszą rejestrację pod numerem telefonu 58 666 24 44 lub na http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia z poprzednich mammografii – informuje Anna Niemirska z firmy LUX – MED.

Badanie odbędzie się 11 grudnia 2020 roku przy CH Kaszuby na ul. I Brygady Pancernej WP 28 w godz. 8 – 17.

Natomiast 10 grudnia mobilna pracownia mammograficzna przeprowadzi bezpłatne badania w Linii (w godzinach od 8:25 do 11:30 na placu przed Urzędem Gminy, ul. Turystyczna 15) oraz w Luzinie (w godzinach od 13:30 do 18:30 przy Hali Widowiskowo - Sportowej, ul. A. Mickiewicza 22).

Z powodu pandemii koronawirusa, w pracowni mogą przebywać jednocześnie tylko trzy panie. Przed badaniem zostanie sprawdzona temperatura ciała oraz trzeba będzie wypełnić ankietę. Należy pamiętać o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa.

Wyniki Programu Profilaktyki Raka Piersi są niepokojące. Aktualna sytuacja epidemiczna przyczyniła się do dalszego obniżenia odsetka populacji kobiet objętej badaniami. Według stanu na dzień 1 listopada 2020 roku wynosi on zaledwie 34,81 % uprawnionych Polek.

Zachęcamy kobiety, które z powodu pandemii nie mogły wykonać badań wcześniej o nie zwlekanie z ich realizacją. Tylko systematyczność w przestrzeganiu terminów kolejnych badań mammograficznych pozwala bowiem na wykrycie potencjalnego zagrożenia na bardzo wczesnym etapie rozwoju choroby. Przypominamy, że grudzień 2020 roku jest ostatnim miesiącem, w którym z badania w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi mogą skorzystać kobiety z rocznika 1951 – zwraca uwagę Anna Niemirska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24