23.01.2021 12:00 2 NW/gdynia.pl

Seniorzy będą mieli 'swoje miejsce' w Gdyni

Źródło:gdynia.pl

Budynek przy ulicy 10 Lutego 26 w Gdyni zmieni się nie do poznania. Powstanie tam Centrum Nowoczesnego Seniora. Kawiarenka, sala ze sceną i miejscem do tańca i pomieszczenie z aneksem kuchennym to tylko niektóre z planowanych udogodnień.

Jeszcze pięć dni pozostało na złożenie dokumentów potrzebnych do przystąpienia do przetargu na opracowanie koncepcji oraz kompleksowej dokumentacji projektowej adaptacji budynku przy ulicy 10 Lutego 26 w Gdyni na Centrum Nowoczesnego Seniora, czytamy na stronie gdyńskiego ratusza.

Komplet dokumentów trzeba złożyć do środy (27 stycznia) do godz. 13:00 do siedziby Laboratorium Innowacji Społecznych przy ul. Żeromskiego 31 w Gdyni.

Miejsce spotkań gdyńskich seniorów powstanie w budynku, w którym mieściła się kiedyś najstarsza gdyńska szkoła. Osoby starsze będą mogły tu spędzać wspólnie czas, a także rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Nowa przestrzeń powstanie zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego, czyli będzie dostępna dla osób w każdym wieku – z uwzględnieniem potrzeb wynikających ze stanu zdrowia czy niepełnosprawności.

Wiemy, jak ważne są dla seniorów spotkania, podczas których mogą rozmawiać, dzielić się swoimi przemyśleniami czy zdobywać nowe umiejętności. Budowa Centrum Nowoczesnego Seniora to nasza odpowiedź na te potrzeby mieszkanek i mieszkańców Gdyni– wyjaśnia Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. Innowacji. – Obecna sytuacja epidemiologiczna sprawiła, że mamy znacznie mniej możliwości na osobiste spotkania z innymi, ale dzięki działalności Centrum Aktywności Seniora, Gdyńskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz klubów seniora funkcjonujących w naszym mieście wiemy, że osoby starsze z niecierpliwością czekają na możliwość ponownych stacjonarnych zgromadzeń. Mamy nadzieję, że dzięki zaadaptowaniu budynku przy ulicy 10 Lutego w Gdyni w niedalekiej przyszłości poszerzy się i tak już bogata oferta zajęć dla seniorów. Przygotowując projekt modernizacji budynku, będziemy go oczywiście konsultować z przyszłymi użytkownikami, tak by jak najlepiej dostosować go do oczekiwań seniorów – dodaje wiceprezydent.

Budynek mieści się w ścisłym centrum miasta, więc seniorzy nie będą mieć problemu z dotarciem do placówki środkami transportu publicznego. Jak czytamy na gdynia.pl, teren okalający placówkę pozostanie przestrzenią publiczną, która będzie do dyspozycji wszystkich mieszkańców.

Wszystkie budynki szkolne, które w minionych latach przekształcaliśmy, dziś pełnią już zupełnie inne role dedykowane mieszkańcom miasta. Są tam zarówno żłobki oraz przedszkola, jak i domy sąsiedzkie. Jednym z takich budynków jest także budynek przy ulicy 10 Lutego. Funkcjonowała tam przez wiele lat szkoła podstawowa, później Gimnazjum nr 1, a następnie XVII Liceum Ogólnokształcące, które zostało przeniesione do dzielnicy Gdynia Wiczlino. Ten budynek od samego początku miał być przeznaczony na Centrum Nowoczesnego Seniora i w tym zakresie trwają prace zgodnie z harmonogramem – wyjaśnia Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Nieruchomość, w której powstanie centrum ma pełnić dwie funkcje:

Ten budynek składa się z dwóch części. W starszej, wymagającej znacznie większych inwestycji i nakładów, powstanie CNS, natomiast w nowszej części budynku, znajdującej się z od strony ul. Starowiejskiej, nadal będą realizowane usługi oświatowe związane z administracją szkół. Będzie tam funkcjonować Centrum Usług dla Przedszkoli i Szkół, skupiające pracowników gdyńskich placówek oświatowych – mówi Bartosz Bartoszewicz i dodaje: - W ramach prac nad budynkiem udało się zmienić przeznaczenie sali gimnastycznej, która początkowo miała zostać zaadaptowana na potrzeby części oświatowej, ale docelowo posłuży seniorom i będzie częścią Centrum Nowoczesnego Seniora. Wszystkie pozostałe przestrzenie budynku, które znajdują się na zewnątrz, będą dalej udostępniane mieszkańcom, utrzymujemy wszystkie podjęte w tym zakresie decyzje.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24