03.03.2021 17:30 0 WH/TTM

Luzino: Będą wspierać zdrowie psychiczne kobiet

Fot. Marek Trybański/ TTM

To będzie wyjątkowe świętowanie Dnia Kobiet w Luzinie. W poniedziałek (8 marca) odbędzie się akcja „Siła kobiet na rzecz zdrowia (psychicznego)”, której celem jest wspieranie osób w kryzysach psychicznych i nie tylko. W planach są m.in. wykłady online.

Gmina Luzino promuje dbanie o zdrowie psychiczne. Przypomnijmy, że w tegoroczne Walentynki odbył się koncert w ramach kampanii „Róża od Św. Walentego”. Podczas wydarzenia skupiono uwagę na osoby borykające się z chorobami psychicznymi. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Teraz przyszła pora na świętowanie Dnia Kobiet. Z tej okazji zaplanowane szczególną akcję – „Siła kobiet na rzecz zdrowia (psychicznego)”. Celem jest wspieranie osób w kryzysach psychicznych oraz przeciwdziałanie stygmatyzacji i wykluczeniu.

Jesteśmy w momencie przełamywania tabu związanego z obecnymi w debacie publicznej strajkami. Kobiety czują się w jakiś sposób zagrożone, ale też są silne. Zmagają się z problemami psychicznymi dzieci, które cierpią z powodu nauki zdalnej. Uważamy, że to ważne, aby uświadamiać ludziom, że choroba psychiczna jest uleczalna. Nie trzeba siedzieć w domu i się wstydzić, że się ma tego typu problemy. Wsparcie psychiczne jest bardzo potrzebne – tłumaczy Katarzyna Seyda, wiceprezes Stowarzyszenia Kaszubskie Centrum Edukacji Vademecum.

O godzinie 12:00 mieszkanki będą miały okazję porozmawiać z Kamilą Kielińską, a o godzinie 16:00 z Joanną Bertrand.

To część kampanii społecznej Artystycznej Inicjatywy na rzecz zdrowia psychicznego powstałej przy Stowarzyszeniu Kaszubskie Centrum Edukacji Vademecum z Partnerami.

W ramach akcji trwa zbiórka pieniędzy na stworzenie muralu na rzecz solidarności z osobami chorującymi psychicznie w Luzinie. Zrzutka znajduje się tutaj.

Źródło: zrzutka.pl

W poniedziałek (8 marca) mieszkańcy Luzina na hasło „mural” otrzymają zniżki, promocje i gratisy w sklepach, które znajdują się w budynku, gdzie będzie malowidło. Projekt muralu ma być gotowy 1 kwietnia. Jak mówi Katarzyna Seyda, na graffiti pojawi się twarz kobiety, która pokaże różne odcienie psychiki.

Mural jest symbolem, że w artystyczny i zaangażowany sposób możemy działać na rzecz poprawienia się sytuacji osób, które cierpią – dodaje wiceprezes.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24