08.04.2021 16:30 14 WH/TTM

Narodowy Spis Powszechny: Zadeklaruj swoją przynależność do Kaszub

Źródło: Facebook/ Fundacja Kaszuby

Trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To okazja, aby przyznać się do przynależności etnicznej. Organizacje z Kaszub zachęcają, aby w samospisie zadeklarować narodowość kaszubską oraz posługiwanie się językiem kaszubskim w kontaktach domowych.

Przypomnijmy, że na początku kwietnia ruszył Narodowy Spis Powszechny, który jest dla wszystkich obowiązkowy. W tym roku ma inną formułę, ponieważ odbywa się w internecie. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym artykule.

W spisie pojawią się pytania m.in. o narodowość, przynależność do wspólnej etnicznej, religię i język, którym się posługujemy. To możliwość dla wszystkich Kaszubów, którzy mogą wykazać swój związek z regionem. Zachęca do tego wejherowskie muzeum.

Dla naszej instytucji jest bardzo istotne, abyśmy dowiedzieli się, ile osób używa języka kaszubskiego. Odkąd pisze się o Kaszubach, zawsze mówiono - Kaszubi giną. Pokażmy, że tak nie jest. Spiszmy się, tak jak uważamy – mówi Tomasz Fopke, Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie w rozmowie z Twoją Telewizją Morską.

Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będą miały wpływ na działanie m.in. kaszubskich instytucji np. finansowanie nauki języka kaszubskiego w szkołach. Dane z samospisu pozwolą na rozwój i kształtowanie działań wejherowskiego muzeum.

Jeżeli się okaże, że jest nas mniej, to musimy się skupić na tej ofercie, która będzie pokazywała, że kaszubczyzna jest modna. Zwrócić uwagę, że warto sięgać do tradycji, historii i obcować z naszą kulturą. Warto być Kaszubą i warto mówić po kaszubsku – dodaje Fopke.

To pokaże młodym Kaszubom, że nie ma co się wstydzić. To nie jest żadna wiocha, bo niektórzy jeszcze tak myślą – wyjaśnia Roman Drzeżdżon z wejherowskiego muzeum.

W spisie można zadeklarować narodowość kaszubską lub podwójną oraz uznać kaszubszczyznę jako język, którym posługujemy się w kontaktach rodzinnych.

Źródło: spis.gov.pl


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24