11.04.2021 10:00 2 Kwt/UM Gdynia

Żaby, ropuchy i inne płazy na drogach. Gdyński EkoPatrol w akcji

fot. gdynia.pl

Powoli na niektórych odcinkach dróg pojawiają się żaby, ropuchy, traszki i inne płazy. Zwierzęta te próbują przedostać się na drugą stronę jezdni. Na ich doroczną, wiosenną migrację szykuje się EkoPatrol Straży Miejskiej w Gdyni. Szczególną ostrożność powinni zachować kierowcy i rowerzyści, którzy w tym czasie muszą baczniej przyglądać się jezdni.

Płazy zaczynają budzić się z zimowego snu, który zagrzebane w ziemi lub w mule na dnie zbiorników wodnych. Zaraz po wybudzeniu gotowe są do rozmnażania. Najpierw jednak płazy muszą dotrzeć na miejsce, gdzie trwają gody. Największa masowa migracja w Gdyni trwa na terenie Wiczlina oraz na terenie dzielnicy Dąbrowa. Wiele żab i ropuch zginie w drodze do akwenów pod kołami samochodów i rowerów. Okazuje się, że płazy są najbardziej zagrożoną w Polsce grupą kręgowców. Wwszystkie 18 występujących w Polsce gatunków płazów objętych jest ochroną.

  • Płazy pełnią bardzo pożyteczną rolę w środowisku. Ograniczają liczbę szkodliwych owadów, w tym komarów, wyjadają duże ilości ślimaków. Same natomiast stanowią istotny element w łańcuchu pokarmowym stanowiąc pokarm dla innych drapieżników. Ich kijanki przyczyniają się do ograniczenia ilości glonów w zbiornikach czyli zmniejszania poziomu eutrofizacji jezior, oczek wodnych i innych naturalnych środowisk wodnych – mówi Leonard Wawrzyniak z EkoPatrolu Straży Miejskiej w Gdyni.

W bezpiecznym przekraczaniu ulic i ścieżek rowerowych pomagają im przyrodnicy i zaangażowani ekologicznie ludzie, w tym gdyński EkoPatrol.

  • Płazy powinny już teraz migrować, ale jeszcze się nie pojawiły. Czekamy na nie i szykujemy tablice ostrzegawcze dla kierowców i rowerzystów, żeby zwolnić lub się zatrzymać, bo na tych odcinkach dróg przechodzą żaby. Tablice rozmieścimy w Wiczlinie i na Dąbrowie, gdzie płazy pojawiają się masowo. Dwa lata temu stawialiśmy tam razem z Wydziałem Środowiska Urzędu Miasta Gdyni płotki ochronne, które odgradzają drogę i uniemożliwiają płazom przejście przez drogę. Wzdłuż płotku co kilka metrów znajduje się otwór, a w nim wiadro. Płazy szukając przejścia, wpadają do wiader. Wtedy wolontariusze przenoszą żaby na drugą stronę ulicy. Niestety ze względu na pandemię nie możemy skorzystać z pomocy uczniów - wolontariuszy, a sami w EkoPatrolu nie mamy wystarczających sił, by taką akcję przeprowadzić, ponieważ wiadra trzeba przynajmniej trzy razy dziennie opróżniać. Jedyne więc co możemy w tym roku zrobić, to rozstawić tablice informacyjne – opowiada Leonard Wawrzyniak.

Jeśli mieszkańcy Gdyni zauważą, że w innych rejonach miasta giną płazy, mogą zgłosić to EkoPatrolowi - tel. 58 660 11 83, 661 600 571, [email protected]; a także wpisać zaobserwowane zjawisko do Ogólnopolskiego Rejestru Kolizji Drogowych ze Zwierzętami, dzięki czemu przyrodnicy dowiedzą się, gdzie znajdują się miejsca o zwiększonej śmiertelności. Wreszcie zgłosić obserwację do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24