11.04.2021 09:00 8 Kwt/pomorskie.eu

W Polsce obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem

zdjęcie ilustracyjne/pixabay.com

W związku z wybuchem pandemii koronawirusa zwiększyła się liczba bezrobotnych mieszkańców Pomorza. Obecnie stopa bezrobocia w regionie wynosi 5,9 proc. i jest niższa o 0,3 proc. w stosunku do średniej krajowej. W niedzielę, 11 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Walki z Bezrobociem.

W województwie pomorskim jest już ponad 56 tys. osób zarejestrowanych jako bezrobotne w urzędach pracy.

Bezrobocie na Pomorzu zmniejszało się stale od 2012. W ciągu ośmiu lat z ponad 13 proc. spadło do nieco ponad 4 proc. Korzystaną dla pracowników sytuację zmieniła pandemia i kryzys gospodarczy, czego skutkiem jest wzrost liczby osób pozostających bez zatrudnienia. Większość z nich stanowią Pomorzanki (kobiety to 59,2 proc. osób pozostających bez pracy, podczas gdy średnio w Polsce odsetek ten wynosi 53,7 proc.) – informuje na swoje stronie Samorząd Województwa Pomorskiego.

W województwie pomorskim bezrobocie jest niższe niż średnia w kraju. Lepsza sytuacja jest w pięciu województwach: wielkopolskim, śląskim, mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim.

Średnio miesięcznie w ubiegłym roku pojawiało się ponad 2,5 tys. ofert zatrudnienia i aktywizacji zawodowej (zgłaszanych do urzędów pracy). Oznacza to, że na jedną ofertę pracy było 22 bezrobotnych. Jednak sytuacja jest bardzo różna w poszczególnych regionach. Na przykład w Gdańsku jest najwięcej ofert pracy – aż 596, podczas gdy w Sopocie jedynie trzy. Sporą ofertę zatrudnienia znajdą bezrobotni także w powiatach: tczewskim, kwidzyńskim, wejherowskim i w Gdyni. Mniej propozycji jest w powiatach: kartuski, lęborskim, sztumskim i malborskim – czytamy na stronie pomorskie.eu.

Najwięcej ofert pracy jest w Gdańsku, bo aż 596, podczas gdy w Sopocie jedynie trzy. Sporą ofertę zatrudnienia znajdą bezrobotni także w powiatach: tczewskim, kwidzyńskim, wejherowskim i w Gdyni. Mniej propozycji jest w powiatach: kartuski, lęborskim, sztumskim i malborskim.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24