09.04.2021 16:30 13 NW/TTM

Las 'nie zniknie', a wycinki to normalna kolej rzeczy

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Od jakiegoś czasu w internecie pojawia się coraz więcej publikacji o rzekomej ponadmiarowej wycince drzew. Jak zapewniają leśnicy, w ich pracy nic się nie zmieniło, a las „nie zniknie”.

Mogę zapewnić wszystkich, że nasza polityka w tym zakresie się nie zmieniła. Plan urządzania lasu, który dotyczy Nadleśnictwa Wejherowo jest na lata 2015- 2024, więc jesteśmy w jego trakcie i realizujemy zadania w nim zawarte - informuje Piotr Karbownik, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Wejherowo.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM

Możemy więc spokojnie wybierać las jako kierunek wiosennego spaceru bez obawy, że wkrótce zniknie on z pola naszego widzenia. A wycinki, których zdarza nam się być świadkiem, to normalna kolej rzeczy.

Trzeba po prostu sobie uświadomić, że mamy dużo drzewostanów starszych klas, które wymagają zupełnie innych zabiegów niż te młodsze. Ustawa o lasach determinuje to, że nie ma możliwości wycięcia lasu i pozostawienia go bez odnowienia, a na to mamy pięć lat - wyjaśnia Piotr Karbownik.

A formy odnawiania lasu są różne:

Staramy się jak najwięcej odnawiać w sposób naturalny. Bardzo dużo drzewostanów przebudowujemy, czyli zmieniamy gatunki drzew, dostosowując je do odpowiednich zbiorowisk - podaje Karbownik.

I uspokaja, że wycinka drzew odbywa się praktycznie w każdym miejscu raz na dziesięć lat. Las wymaga przerzedzania, by zachowały się najlepsze i najzdrowsze gatunki, i by miały możliwość swobodnego wzrostu. Dzięki temu dostarczany jest także odnawialny surowiec, jakim jest drewno.

Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM Fot. Daniel Zaputowicz/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24