19.04.2021 14:30 1 NW/Prokuratura Okręgowa w Gdańsku

Policjant za pieniądze miał przekazywać poufne dane

zdj. ilustracyjne, źródło:pixabay.com

Policjant w zamian na wysokie wynagrodzenie udostępniał dwóm kobietom dane osobowe z policyjnych baz. Od listopada 2018 roku do kwietnia tego roku przekazał poufne informacje na temat przynajmniej 132 osób, „zarabiając” na tym około 21 tysięcy złotych.

Próba dodatkowego zarobku nie opłaciła się policjantowi, który przekazywał dwóm kobietom poufne dane z policyjnych baz. Jedna z nich prowadziła działalność gospodarczą pod nazwą Centralne Biuro Bezpieczeństwa Personalnego. W zamian otrzymał nie mniej niż 21 tysięcy złotych.

Wszyscy zostali zatrzymani na polecenie prokuratora 12 kwietnia 2021 roku przez funkcjonariuszy Biura Spraw Wewnętrznych KG Policji Wydziału w Gdańsku. Usłyszeli już zarzuty. – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej w Gdańsku z 19 kwietnia.

Policjantowi prokurator zarzucił przekroczenie uprawnień poprzez ujawnienie osobom nieuprawnionym danych osobowych w zamian za korzyści majątkowe. Funkcjonariusz na wniosek prokuratora został tymczasowo aresztowany.

Kobiecie prowadzącej działalność zarzucono oferowanie i udzielanie funkcjonariuszowi korzyści majątkowej w zamian za ujawnienie jej poufnych informacji. Zastosowano wobec niej dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju, poręczenie majątkowe i nakaz powstrzymania się od prowadzenia działalności gospodarczej.

Jak informuje Grażyna Wawryniuk, pełniąca funkcję rzecznika prasowego gdańskiej prokuratury, drugiej z kobiet prokurator zarzucił zapoznawanie się z informacjami dla niej nie przeznaczonymi, udostępnionymi jej przez policjanta. Grozi jej kara pozbawienia wolności do 2 lat. Prokurator nałożył na nią dozór policyjny i zakaz opuszczania kraju.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24