18.05.2021 15:14 0 materiał partnera Materiał partnera

Domy drewniane: jak chronić drewno przed warunkami atmosferycznymi

mat.pras.

Niezależnie od wizualnych korzyści wynikających z pozostawienia drewna w jego naturalnej formie, ważne jest, aby upewnić się, że domy drewniane są odporne na działanie warunków klimatycznych. To niezwykle istotne, ponieważ takie czynniki jak: nadmierne promieniowanie UV, obfity deszcz, czy silny wiatr mogą w znacznym stopniu uszkodzić drewnianą elewację. Zabezpieczenie drewna przed niekorzystnym wpływem pogody wcale nie musi oznaczać karkołomnej pracy. Proste czynności, takie jak usuwanie owadów, usuwanie pyłków i kurzu, czy impregnowanie Twojej drewnianej elewacji o każdej porze roku to bardzo dobry początek. Jeśli nie wiesz co jeszcze możesz zrobić, aby chronić Twój dom z drewna przed warunkami atmosferycznymi to niżej przedstawionych jest kilka łatwych sposobów.

Osłona konstrukcyjna: dach

Jednym ze sposobów ochrony drewnianej elewacji przed intensywnymi promieniami słonecznymi lub nadmiernym deszczem jest podjęcie kroków już we wczesnym etapie projektowania budynku. Przystępując do tworzenia domu marzeń upewnij się, że Twoja weranda jest zadaszona. Dach to doskonała osłona przed słońcem, deszczem, czy wiatrem. Nie tylko zapewni odpowiednią ilość cienia, ale również osłabi działanie silnego wiatru czy też deszczu. Podczas konstruowania dachu nie zapominaj o rynnach, które odprowadzą wodę deszczową, chroniąc tym samym drewno przed zamoknięciem. Ponadto, domy drewniane z zadaszonym tarasem są nie tylko bardzo funkcjonalne, ale również niezwykle estetyczne.

Środki chemiczne: bejca i impregnat wodoszczelny

Kolejną prostą, ale niezwykle skuteczną metodą, którą możesz wykonać z dużym wyprzedzeniem jest użycie środków chemicznych. Zanim rozpoczniesz proces budowy drewnianej konstrukcji, pamiętaj, że długowieczność drewna w dużej mierze zależy od tego, jak dokładny jesteś, jeśli chodzi o przygotowanie właściwej ochrony przed warunkami klimatycznymi. Taką ochroną może być użycie bejcy lub impregnatu wodoszczelnego. Domy drewniane należy impregnować czy bejcować, ponieważ tego rodzaju czynności wzmocnią powierzchnię drewna. Przede wszystkim zwiększają odporność drewna na promieniowanie UV – niwelując tym samym ryzyko powstawania pęknięć. Ponadto, takie produkty, jak impregnat wodoszczelny chronią drewnianą strukturę przed deszczem, tworząc powłokę odporną na grzyby, pleśń oraz siniznę.

Coroczne porządki: regularna konserwacja

Doskonałą ochroną przed warunkami atmosferycznymi jest również regularna konserwacja domu z drewna. Pomiędzy jednym, a drugim malowaniem czy też bejcowaniem, warto znaleźć czas na czyszczenie drewnianej elewacji. Regularne czyszczenie pomaga chronić domy drewniane przed takimi uszkodzeniami jak pęknięcia, przebarwienia, a nawet pleśń i grzyb, których występowanie jest spowodowane zmianami sezonowymi. Najlepszym sposobem na oczyszczenie drewna jest użycie wody z mydłem oraz gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Ponadto, przy regularnej konserwacji ważne są również takie czynności jak usuwanie owadów, które w znacznym stopniu mogą osłabić strukturę domu z drewna – wydrążone przez insekty kanały w drewnie znacząco osłabiają wytrzymałość konstrukcji.

Urządzenia pomocnicze: wentylacja

Ostatnim sposobem na ochronę konstrukcji jaką są domy drewniane przed warunkami pogodowymi jest zainstalowanie systemu wentylacji. Chociaż to prawda, że drewno to naturalny, organiczny materiał, który samodzielnie „oddycha”, to jednak te wrodzone właściwości mogą nie wystarczyć. Wykonanie systemu wentylacji w domu z drewna jest konieczne, aby umożliwić ciągły ruch powietrza, pozwalając tym samym drewnu na jego naturalne suszenie. Skutkiem braku odpowiedniej wentylacji może być wilgotne drewno oraz pojawienie się pleśni, czy grzybów. Jednak brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w budynku ma największy (niekorzystny) wpływ na zdrowie człowieka – powoduje zawroty głowy, uczucie zmęczenia itp. Jeśli jednak przed zainstalowaniem nowoczesnego systemu wentylacji powstrzymują Cię jedynie fundusze, to posiadanie kominka stwarza możliwość dysponowania darmową wentylacją. Ponadto, otwieranie wszystkich okien i wietrzenie pomieszczenia również może okazać się pomocne.

Domy drewniane są niezwykłą konstrukcją i należy obchodzić się z nimi z odpowiednią dbałością. Ochrona i konserwacja Twojego domu z drewna to łatwa praca, ale niestety często jest ona zaniedbywana. Systematyczna konserwacja drewna to tylko jeden z kroków, które możesz podjąć, aby utrzymać swój dom w jak najlepszym stanie. Proste i konkretne czynności, które możesz wykonać sam, nie tylko ochroną Twój drewniany dom przed warunkami atmosferycznymi, ale również przedłużą jego żywotność. A Ty będziesz mógł cieszyć się każdą niezwykłą zaletą posiadania domu z drewna.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24