18.06.2021 16:55 0 NW/UM w Wejherowie

Wejherowo: Przed nami kolejna gra miejska - pełna niespodzianek i atrakcji

zdj. ilustracyjne/źródło:pixabay.com

„Gdzie licho nie może, tam ciebie pośle” to najnowsza mobilna gra miejska, która odbędzie się na terenie wejherowskiego parku. Gracze będą mieli okazję dowiedzieć się więcej o dawnych zwyczajach związanych z tzw. Nocą Świętojańską.

Gra miejska odbędzie się w dniach 19-27 czerwca na terenie Parku Miejskiego w Wejherowie w godz. od 18:00 do 20:00. Powstała m.in. z myślą o osobach, które interesują się dawnymi zwyczajami związanymi z najkrótszą nocą w roku lub chcieliby się czegoś na ten temat dowiedzieć.

Zapraszamy do udziału w pełnej niespodzianek i dodatkowych atrakcji rozgrywce Mobilnej Gry Miejskiej - GDZIE LICHO NIE MOŻE! Przygotowaliśmy dla Was atrakcyjne upominki – zachęca Jolanta Rożyńska, dyrektor Wejherowskiego centrum Kultury.

Krótka instrukcja:

– instalujemy bezpłatną aplikację ActionTrack

– przechodzimy do zakładki „Nowe Działanie”

– włączamy usługę lokalizacji

– wczytujemy kod QR

– pobieramy grę „Gdzie Licho nie może…”

– po wejściu do gry aplikacja kieruje na start

– gra uruchamia się automatycznie przy wejściu w obszar startowy

Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa pt. „Noc Kupały”, stanowiącą swobodną interpretację dzieł źródłowych, skupiająca się na magicznej stronie słowiańskich wierzeń i legend), a także emisja krótkiego filmu w formule online o obrzędach Nocy Świętojańskiej na Kaszubach, zrealizowanego we współpracy z Osadą Średniowieczną Sławutowo.

Wystawa będzie prezentowana w Parku Miejskim. Film dostępny będzie na stronie Wejherowskiego Centrum Kultury, a także w mediach społecznościowych.

Fabuła gry

Noc Kupały, zwana też Nocą Świętojańską lub Sobótką to najkrótsza noc w roku – wypada zwykle około 21 czerwca. Z tym terminem wiąże się wiele ludowych zwyczajów, z których część może stanowić nasze narodowe dziedzictwo. W wielu miejscach do dzisiaj jest żywy zwyczaj palenia ognisk czy puszczania na wodę wianków, które mają wywróżyć miłość. Czerwiec w tym roku jest wyjątkowy. Częste burze, ogromne upały, nawałnice... Ludzie chodzą podenerwowani i nie wiedzą, z czego to wynika. Ewidentnie coś wisi w powietrzu…

Któregoś dnia podczas spaceru w parku spotykasz... Licho. Licho, czyli postać z przysłów, które wszyscy rzucają, a nikt się nie zastanawia, co tak naprawdę znaczą. Licho jest w potrzebie. Płacząc, opowiada o Welesie, który znowu pokłócił się z Perunem i na pewno coś kombinuje. A jak Weles coś kombinuje, to cały świat jest w niebezpieczeństwie – bo przecież bogowie inaczej postrzegają naszą rzeczywistość. Trzeba więc szybko coś zrobić! Licho jednak nie da sobie rady - jest małe i nie wszędzie może się dostać. Więc gdzie Licho nie może, tam Ciebie pośle. I razem uratujecie świat! Po drodze spotkacie inne postaci z rodzimego folkloru, poznacie rekonstrukcje słowiańskich mitów i będziecie musieli wykazać się odwagą - bo tylko prawdziwy śmiałek może zdobyć Kwiat Paproci, który pomoże powstrzymać Welesa.

Źródło:UM w Wejherowie


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24