28.06.2021 12:01 1 NW/pomorskie.eu/TTM

Zwodowano pierwsze łódki na 100-lecie zaślubin Polski z morzem

Fot. TTM

Setna rocznica powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej to wyjątkowa data, z okazji której samorządy zakupią 100 łodzi żaglowych. Będą one służyć edukacji wodnej, a spotkać można je będzie na wodach Zatoki Gdańskiej, Pętli Żuławskiej i pomorskich jeziorach.

Nad jeziorem Brodno Wielkie na Złotej Górze w sobotę (26 czerwca) odbyło się wodowanie i prezentacja pierwszych łódek zakupionych w ramach projektu samorządu województwa pomorskiego „100 łodzi na 100-lecie zaślubin Polski z morzem”.

Uroczystość odbyła się w malowniczym otoczeniu Pojezierza Kaszubskiego w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu. Gospodarzem był burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

100 lat temu, kiedy Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej powstawały organizacje, które promowały żeglarstwo, hartowały ducha młodych ludzi, uczyły współpracy. Nasz projekt ma do tego nawiązywać. Chcemy edukować młodzież, uczyć nie tylko zachowania na wodzie, ale także ekologii, współpracy oraz dyscypliny. Mam nadzieję, że flota 100 łodzi będzie powiększała się sukcesywnie i przyczyni się do rozwijania pasji, jaką może być żeglarstwo - mówił Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego nad jeziorem Brodno Wielkie.

Fot. TTM

Nowe łodzie będą nowoczesnymi jednostkami, które sprostać mają szerokim wymaganiom. Dzięki nim amatorzy będą mogli stawiać pierwsze kroki na wodzie, a zawodowi żeglarze będą mogli dalej szkolić się i rozwijać.

Najwyższy czas, żeby powstały w Polsce nowoczesne łodzie do szkolenia i rekreacji. W wielu krajach są już takie klasy narodowe. My na razie bazujemy na Omegach, czyli starej konstrukcji z lat 40. ubiegłego wieku – podkreślał Jacek Centkowski, konstruktor jednostek pływających.

W sobotę (26 czerwca) na jednej z łódek wypłynął marszałek Mieczysław Struk, a na drugiej burmistrz Kartuz. Samorządowcom towarzyszyli młodzi żeglarze. Dopisywała także pogoda – wiał lekki wiatr i świeciło słońce.

Wyjątkowość projektu podkreśliła Elżbieta Czaja, prezes Yacht Sport z Mysłowic, firmy, która buduje łódki:

Mam nadzieję, że w ślad za województwem pomorskim pójdą inne regiony i ten piękny sport będzie miał szanse się rozwijać – skomentowała Czaja.

Województwo pomorskie ma bardzo dobre warunki do uprawiania żeglarstwa. Jest tu dostęp do otwartych wód morskich, zatokowych, jezior i rzek. Żeglować można nawet przez 8 miesięcy w roku. To doskonałe warunki, by rozwijać i przekazywać kolejnym adeptom tradycje morskie i żeglarskie, by budować naszą pomorską tożsamość - dodaje Struk.

Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM 11.jpgFot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM Fot. TTM

Zwodowane jednostki przekazane zostały gminom Cedry Wielkie i Kartuzy. To pierwsze łodzie ze stu, które powstały z okazji 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem. Deklarację na początku lutego 2020 roku podpisali wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele m.in. Pucka, Kosakowa, Władysławowa, Gdańska, Lęborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Łeby czy Kościerzyny.

Identyczne łodzie zakupiły łącznie 23 samorządy. Ich łączny koszt to ok. 3,5 mln złotych, z czego 3 mln złotych to dofinansowanie unijne. Pozostały koszt to wkład własny gmin.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...