08.07.2021 13:30 0 NW

Chcą opracować technologię usuwania z powietrza koronawirusów, w tym SARS-CoV-2

Źródło: chemia.ug.edu.pl

Technologia oczyszczania powietrza ma zwiększyć bezpieczeństwo osób przede wszystkim przebywających w pomieszczeniach zamkniętych. Łączny koszt projektu to prawie milion złotych, z czego udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 3,5 mln zł.

Celem projektu jest opracowanie technologii oczyszczania powietrza z SARS-CoV-2, mikroorganizmów i substancji chemicznych o potwierdzonej skuteczności inaktywacji>99% (dla SARS-CoV-2 >99,99%). Opracowana technologia zostanie wykorzystana do zaprojektowania i zbudowania prototypowych urządzeń do oczyszczania powietrza wewnętrznego i/lub zewnętrznego, które będą przystosowane do montażu w ramie okiennej lub przy ścianie, do zastosowania w pomieszczeniach zamkniętych zwłaszcza o dużym zagęszczeniu i przepływie osób – tłumaczy prof. Adriana Zaleska-Medynska z Wydziału Chemii UG.

Projekt jest efektem wieloletniej pracy zespołu prof. Zaleskiej-Medynskiej z Wydziału Chemii z UG w zakresie zastosowania procesów fotokatalitycznych do oczyszczania powietrza, a także wcześniejszej współpracy pomiędzy zespołem z UG a firmą BEWI w zakresie opracowania urządzeń do oczyszczania powietrza zintegrowanych ze stolarką okienną.

Docelowym odbiorcą są biura, placówki ochrony zdrowia, organy administracji publicznej, handel a także gospodarstwa domowe. Technologia ma zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających przede wszystkim w pomieszczeniach zamkniętych.

W projekt będą zaangażowane dwa zespoły z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego: zespół prof. Piotra Skowrona z Katedry Biotechnologii Molekularnej oraz zespół prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska (kierownik B+R projektu). Ten pierwszy będzie odpowiedzialny za opracowanie modelowego wirusa w początkowej fazie projektu – podobnego do SARS CoV-2, a drugi odpowiada za opracowanie nowej, dużo tańszej technologii wytwarzania warstw fotokatalitycznych, zawierających nanocząstki TiO2 i związki srebra i/lub miedzi.

Zaproponowane rozwiązania stanowią nowość na skalę polskiego rynku i rynków zagranicznych, a uzyskanie oczekiwanych rezultatów wymaga przeprowadzenia badań przemysłowych, eksperymentalnych prac rozwojowych angażujących specjalistów z dziedziny chemii, wirusologii oraz produkcji stolarki okiennej połączonych w ramach zawiązanego konsorcjum - informuje gdański uniwersytet.

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...