21.07.2021 12:00 65 PM/Norda FM

Będzie blokada Półwyspu – w sobotę protest rybaków

Fot. archiwum/Anna Grzymkowska TTM

„Możemy przez 7 godzin żadnego samochodu nie przepuścić” – zapowiadają protestujący rybacy i rolnicy, którzy dołączyli się do akcji. Blokada spowoduje duże utrudnienia w ruchu drogowym, zarówno dla jadących na Półwysep, jak i z powrotem.

Strajk rozpocznie się w sobotę (24 lipca) o godzinie 9:00 i ma potrwać do 16:00. Rybacy i rolnicy zablokują wyjazd z Władysławowa w kierunku Helu. To oznacza, że droga na Półwysep Helski na tym odcinku może być nawet całkowicie nieprzejezdna.

Policjanci ostrzegają, iż korki, które zwykle tworzą się w trakcie sezonu letniego będą jeszcze większe. Mundurowi będą kierować ruchem, jednak trzeba pamiętać, że na Hel prowadzi tylko jedna droga, dlatego nie będzie możliwości objazdu blokady, co dodatkowo utrudni ruch i znacznie wydłuży czas dojazdu do miejscowości Półwyspu Helskiego – informuje pucka policja.

To kolejny protest w ostatnim czasie w tym miejscu. Ostatni odbył się 10 lipca – więcej na ten temat pisaliśmy tutaj.

Protest to odpowiedź armatorów jednostek rybołówstwa rekreacyjnego na brak działań rządzących. W styczniu 2020 roku podpisano umowę między rządem a armatorami, wówczas rybacy zawiesili protest. W ramach porozumienia mieli otrzymać odszkodowania za straty, jakie ponieśli w związku z zakazami połowów dorsza. Do tej pory rząd nie wywiązał się z obietnicy, a u rybaków narasta irytacja.

Chcemy zwrócić uwagę na problem rybaków w Polsce, że nie mogą łowić ryb, mimo zakazów nie ma żadnych rekompensat dla rybaków rekreacyjnych. Mamy też już coraz szerszy kontakt z rybakami komercyjnymi, którzy są nierówno traktowani. Zwracamy uwagę na problem rybołówstwa porównywalny do problemu rolników – mówi dla radia Norda FM Michał Kołodziejczak, lider AgroUnii, która dołączyła się do protestu. - Chcemy działać razem z rybakami, budować wspólny front i upominać się o to, że zostaliśmy pominięci – dodaje.

Fot. archiwum/Anna Grzymkowska TTM

W związku z blokadą drogi policjanci apelują do wszystkich kierowców o rozwagę i ostrożność. Jeśli tego dnia planujemy wyjazd na półwysep – warto się zastanowić nad innym środkiem transportu takim jak pociąg czy prom. Jeżeli jednak, ktoś zdecyduje się na wycieczkę na Półwysep autem, będzie musiał uzbroić się w cierpliwość.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24