04.08.2021 09:00 0 PM/mat.pras.

Andreas Dreitz faworytem Enea Ironman Gdynia

Fot. mat.pras.

Ponad 3 tysiące triathlonistów weźmie udział w tegorocznych zawodach Enea Ironman Gdynia. Już w najbliższy weekend, po raz pierwszy w Polsce, zawodnicy wystartują na legendarnym dystansie Ironman. Rywalizować też będą na trasie o połowę krótszej. Faworytem do zwycięstwa w Enea Ironman 70.3 Gdynia jest Andreas Dreitz z Niemiec.

Już po raz dziewiąty będziemy świadkami triathlonowego święta, które na stałe wpisało się w krajobraz Gdyni – mówi Michał Drelich, dyrektor Enea IRONMAN Gdynia.

Triathloniści z kilkudziesięciu krajów rywalizować będą w zawodach organizowanych w Polsce, w ramach globalnej serii Ironman. Tym razem, oprócz znanych już wszystkim zawodów Enea Ironman 70.3 Gdynia, po raz pierwszy będzie można zmierzyć się z legendarnym dystansem Ironman. To wyjątkowa chwila dla nas, ale i całego polskiego środowiska triathlonowego. Dzięki wysiłkom wielu osób oraz ogromnemu wsparciu ze strony władz miasta, naszych sponsorów i partnerów, wspólnie tworzymy historię triathlonu w Polsce – podkreślił dyrektor Enea IRONMAN Gdynia.

Fot. mat.pras.

W pierwszej, polskiej edycji Enea Ironman Gdynia wystartuje ponad 700 triathlonistów, z czego aż 37% to obcokrajowcy. Dwa razy więcej uczestników będzie liczyć, bardzo dobrze już w Gdyni znany, dystans o połowę krótszy – Enea Ironman 70.3 Gdynia. Na trasie tzw. „połówki” rywalizować też oczywiście będą profesjonaliści. W elicie mężczyzn głównym faworytem do zwycięstwa i zgarnięcia nagrody finansowej w wysokości 2000 USD, jest Andreas Dreitz. Do największych sukcesów triathlonisty z Niemiec należy zaliczyć tytuł Mistrza Europy IRONMAN 70.3 w 2016 roku, 13. miejsce w Mistrzostwach Świata Ironman 2018 na Hawajach, zwycięstwo w Challenge Roth 2019 r.

Triathloniści zza naszej zachodniej granicy mają już bogatą historię sukcesów podczas Enea Ironman 70.3 Gdynia. Wystarczy wspomnieć, że wygrywali tu Diana Riesler, Nils Frommhold, Boris Stein i Jan Frodeno, a w ubiegłym roku Patrick Lange stanął na trzecim stopniu podium. O podtrzymanie tej znakomitej passy postara się główny faworyt tegorocznego wyścigu.

Dostałem parę wskazówek od jednej czy drugiej osoby – zdradza Andreas Dreitz, uczestnik Enea Ironman 70.3 Gdynia. - Do każdego wyścigu podchodzę w ten sam sposób. Moim celem jest decydować o jego obliczu i walczyć o zwycięstwo – podkreśla niemiecki triathlonista.

W elicie kobiet o zwycięstwo i również czek na 2000 USD walczyć będzie, między innymi, Lucy Hall z Wielkiej Brytanii. To uczestniczka Igrzysk Olimpijskich w Londynie w 2012 roku. Brytyjka zajęła również 2. miejsce w Ironman 70.3 Dun Laoghaire w 2019 r. W tym samym roku wywalczyła także 4. miejsce podczas Ironman 70.3 Bahrain.

Szyki faworytom z zagranicy postarają się pokrzyżować triathloniści z Polski. W elicie mężczyzn wystartują: Robert Wilkowiecki, Bartosz Banach, Paweł Najmowicz, Tomasz Spaleniak, Krzysztof Hadas, Piotr Ławicki oraz Kacper Stępniak. W rywalizacji kobiet jedyną reprezentantką Polski będzie Aleksandra Jędrzejewska.

Zawodnicy elity rozpoczną swoje zmagania w niedzielę o godz. 6:00, zwycięzca Enea Ironman 70.3 Gdynia powinien pojawić się na mecie, na Plaży Miejskiej w Gdyni, około godz. 9:30. Start dystansu Ironman został zaplanowany również w niedzielę, ale o godz. 7:00. Pierwszego zawodnika na mecie, kibice będą mogli oklaskiwać około godz. 15:30. Ostatni triathloniści Enea Ironman Gdynia, zameldują się na Plaży Miejskiej około godz. 23:30.

Weekend triathlonowych zmagań rozpocznie się już w piątek zawodami Kids Aquathlon Gdynia – Mistrzostwa Polski w Aquathlonie. Ponad 600 młodych uczestników startować będzie w dyscyplinie łączącej pływanie oraz bieg. Po raz pierwszy, dla najlepszych przygotowano tytuły Mistrzów Polski w Aquathlonie przyznawane przez Polski Związek Triathlonu.​

Tradycyjnie jako przedsmak niedzielnej rywalizacji, w sobotę, zaplanowano Sprint Triathlon Gdynia. To idealny wybór dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z triathlonem lub preferują szybkie i krótkie dystanse. Można startować indywidualnie lub zebrać trójkę znajomych i wziąć udział w rywalizacji sztafet, gdzie jeden uczestnik ma do pokonania wybrany etap triathlonowy.

Fot. mat.pras.

Organizatorzy Enea Ironman Gdynia nie zapomnieli również o wielu atrakcjach dla kibiców. Już od piątku na Plaży Miejskiej funkcjonować będzie Rodzinna Strefa Enei, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Będzie skimboard, gry eko, eksperymenty, trenażery ruchu oraz wiele innych atrakcji. Chętni będą również mogli wziąć udział w akcji „Twoje waty, Twoje pomoc”. Dzięki ćwiczeniom na ergometrze wioślarskim lub rowerze stacjonarnym, każdy będzie mógł pomóc w zbieraniu kilowatogodzin, które następnie zostaną przeliczone na pieniądze przekazane instytucjom charytatywnym.

Szczegółowy program Enea IRONMAN Gdynia dostępny jest TUTAJ.

Więcej informacji dostępnych jest również na: www.ironmangdynia.pl.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24