30.11.2021 12:00 0 AB/TTM

Wschody i zachody w Puckim Hospicjum

Fot. Marek Trybański/TTM

Wystawa fotografii wschodów i zachodów słońca zawitała do puckiego hospicjum. Pacjenci mogą wyobraźnią wyjść na zewnątrz i podziwiać krajobrazy zarówno górskie jak i te nadmorskie.

W poniedziałek (29 listopada) w puckim hospicjum wystawiono prace Marty Przybeckiej, fotografki, która już wcześniej współpracowała z placówką. Wystawa została zorganizowana w ramach wolontariatu, który rozpoczął swoją działalność w hospicjum.

Cieszę się że ten wolontariat artystyczny powstał, tworzą go ludzie, którzy mają potencjał i chcą czynić dobro. Te obrazy miały pacjentom dostarczyć emocji wrażeń, do których w czasie pandemii nie mają dostępu. Oni nam za to dziękują, że dajemy im, kawałek świata w hospicjum i że dostarczamy im to wzruszenie właśnie w formie sztuki - mówi dla Twojej Telewizji Morskiej Klaudia Tarnowska, wolontariuszka puckiego hospicjum.

Marta Przybecka kilka lat temu użyczyła swoich zdjęć hospicjum. Zostały one wykorzystane do stworzenia fototapet, które teraz widnieją w pokojach pacjentów. Wystawa natomiast przedstawia fotografie krajobrazów, które dla artystki są bardzo ważne.

Mieszkam blisko morza, dlatego zaczęłam je fotografować, potem jeździłam coraz dalej. Trafiłam na ludzi, którzy także interesują się fotografią krajobrazu i wciągnęli mnie w górski klimat. Bardzo zależało mi na tym, aby pokazać kontrast między morzem a górami. Mamy piękny kraj od morza do tatr i to przede wszystkim chciałam ukazać - mówi Marta Przybecka.

Prace artystki były już w przeszłości wystawiane w Pucku.

Jest to wyjątkowe wydarzenie, ponieważ wcześniej miałam tę wystawę w Pucku na molo. Nie przyniosła mi tyle emocji co tutaj, ponieważ teraz mogłam przez chwilę przenieść pacjentów do innego świata. To sprawiło że stał się on kolorowy, a dla mnie takie słowa od osób, które są już u schyłku swojego życia i doceniają to co robię, są bezcenne - dodaje fotografka.

Oprócz wystawy w Puckim Hospicjum pw. św. Ojca Pio, w piątek (3 grudnia) odbędzie się konferencja „Człowiek w centrum zainteresowania, czyli bliskość w opiece nad niesamodzielnym chorym”. Będzie ona skierowana przede wszystkim do pracowników medycznych zajmujących się opieką nad chorymi.

Wyjątkowe spotkanie ekspertów puckiego hospicjum, ale też osób z branży medycznej zajmujących się opieką szeroko rozumianą. Wszyscy prelegenci będą mówić o człowieku w centrum zainteresowania. Chcemy poruszyć niezwykle ważne tematy bliskości, które zostały oddzielone covidem. Mając doświadczenie, wiemy że bliskość może mieć wiele odcieni i będziemy zachęcali, żeby pracownicy medyczni pochylali się nad pacjentem w taki sposób, aby chory czuł się w centrum zainteresowania i szczęśliwy mimo choroby - mówi Anna Jochim-Labuda, dyrektor puckiego hospicjum.

Początek konferencji o godzinie 10:00.

Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24