17.01.2022 09:13 8 PM

Bilans wichury - najwięcej zdarzeń w powiecie wejherowskim

Zdjęcie ilustracyjne/archiwum/Fot. Daniel Zaputowicz

Wiatr w porywach nawet do 120 km/h powodował liczne szkody. Najwięcej zdarzeń w województwie pomorskim strażacy zanotowali na terenie powiatu wejherowskiego – głównie były to powalone drzewa.

W ciągu ostatniej doby strażacy wyjeżdżali 49 razy do zdarzeń, z czego 45 to było usuwanie skutków silnego wiatru, usuwanie powalonych drzew czy oberwanych konarów. To była bardzo pracowita noc dla strażaków z powiatu wejherowskiego – mówi st. kpt. Mirosław Kuraś, rzecznik prasowy wejherowskiej straży pożarnej.

Zgłoszenia cały czas wpływają i strażacy pomagają w usuwaniu powalonych drzew między innymi w Sasinie czy Jęczewie.

Z kolei w powiecie puckim od niedzieli (16 stycznia) od godziny 18:00 do poniedziałkowego poranku zanotowano 20 zdarzeń. Nie było osób poszkodowanych.

W poniedziałek nad ranem nad Pomorzem wystąpiło nietypowe i rzadkie zjawisko - burza śnieżna.

Formacje tego typu w środowisku tzw. "low cape and high shear" - czyli niewielkich wartości CAPE oraz dużego ścinania ogólnie charakteryzują się dwiema cechami - stosunkowo niskim poziomem pewności wystąpienia, ale w razie powstania - bardzo nasilonymi skutkami, co sprawia, że ryzyka spotęgowania efektu porywów wiatru przez konwekcję nie należy pomijać. Porywy wiatru burzowego w skrajnych przypadkach mogą sięgnąć 115 km/h - czytamy na stronie Burza-Alert-IMGW.

W kilku miejscach na Pomorzu w wyniku silnego wiatru są przerwy w dostawie prądu. Między innymi w Krokowej, Tupadłach czy na terenie gminy Gniewino.

Jak informuje IMGW dynamiczna pogoda poza bezpośrednim zagrożeniem życia i zdrowia, spowodowanym bardzo silnym wiatrem, bardzo niekorzystnie wpływa również na samopoczucie. 

Oprócz tego w poniedziałek i wtorek na Wybrzeżu, a także na Zalewie Wiślanym i Żuławach przewidywane są wzrosty poziomów wody do stanów ostrzegawczych i powyżej, lokalnie z możliwością osiągnięcia stanów alarmowych.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24