18.05.2022 08:00 0 PM/UM Gdynia

W Gdyni działa placówka ONZ wspierająca uchodźców

Christine Nikrote i zespół gdyńskiego punkty UNHCR // fot. Paweł Kukla/Fot. UM Gdynia

To największa tego typu placówka w Polsce północnej. W Gdyni działalność rozpoczął punkt świadczący uchodźcom z Ukrainy pomoc finansową, który prowadzony jest przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw uchodźców. We wtorek zarejestrowało się tu około 250 osób.

Od początku rosyjskiej inwazji zbrojnej na Ukrainę z zaatakowanego kraju uciekło około 5 milionów osób.

Jak podaje straż graniczna, od 24 lutego do 16 maja granicę polsko-ukraińską przekroczyło nawet 3,4 mln osób. Część z nich rusza dalej, część po czasie decyduje się na powrót – ale duża liczba naszych sąsiadów decyduje się na dłuższy pobyt w Polsce lub zamieszkanie tu na stałe - czytamy na stronie gdyńskiego urzędu miasta.

Z myślą o tych, którzy na dłużej zatrzymali się w Gdyni, w mieście zbudowano system pomocy, który staraniami samorządu jest stale rozbudowywany m.in. dzięki nawiązywanej szerokiej współpracy, także międzynarodowej.

Dzięki współpracy z agendą ONZ w naszym mieście działalność rozpoczął właśnie punkt wsparcia uchodźców, prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców – informuje Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Punkt prowadzony przez biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców działa przy ul. 10 lutego 26. Jest czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-16.30 i świadczy dwa rodzaje wsparcia.

Pomoc finansowa przyznawana jest na trzy miesiące, w wysokości 700 złotych na osobę + 600 złotych na kolejną osobę w rodzinie (limit osób wynosi cztery). By o nią wystąpić, należy wcześniej umówić się na wizytę w punkcie przy ul. 10 lutego wypełniając formularz dostępny TUTAJ.

Pieniądze przekazywane są w formie czeku BLIK, stąd ważne, by osoba ubiegająca się o tę pomoc miała własny telefon. Specjalne kody będą wysyłane raz w miesiącu; na pobranie pomocy finansowej z bankomatu osoba ma siedem dni; pieniądze można podjąć w większości bankomatów (od razu w pełnej kwocie) - czytamy na gdynia.pl.

W Gdyni działalność rozpoczyna też punkt Blue Dot, realizujący formułę wypracowaną we współpracy UNHCR i UNICEF (Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci). Nazwa związana jest z kolorem niebieskim, który łączy obie międzynarodowe organizacje w ich logo.

Blue Dot to miejsca wsparcia dzieci i rodzin, w którym jest oferowane wsparcie m.in. psychologiczne, psychospołeczne czy prawne, a także pomoc w łączeniu rodzin. Obecni tu pracownicy socjalni, psychologowie, doradcy, pracownicy rozpoznają sytuację rodziny i zaproponują odpowiednie wsparcie. Oferowana pomoc będzie powiązana z funkcjonującym systemem wsparcia Gdyni.

Pracownicy biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców, którzy przyjechali do Gdyni, pracowali podczas kryzysów humanitarnych m.in. w Somalii czy Sudanie.

W założeniu z pomocy placówki w Gdyni korzystać mogą osoby w kryzysie uchodźczym także z innych miast, takie, które będą miały tu najbliżej lub zostaną np. skierowane. Każda z nich odwiedzi punkt w wyznaczonym terminie, po rejestracji na wspomnianej wyżej stronie.

Szczegóły w języku ukraińskim dostępne są tutaj.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24