19.07.2022 11:02 13 WH/TTM Materiał partnera

Zabawa i edukacja o atomie na Święcie Gminy Choczewo

Fot. Marek Trybański/TTM

Za nami Święto Gminy Choczewo. Gwiazdą wieczoru był Smolasty. Ponadto wystąpił Grzegorz Halama z programem kabaretowym. Na imprezie pojawiło się stoisko edukacyjne Polskich Elektrowni Jądrowych, gdzie eksperci odpowiadali na pytania związane z atomówką.

W sobotę (16 lipca) od popołudnia mieszkańcy gminy oraz turyści bawili się w Choczewie.

Ludzie są spragnieni wyjść z domu, te dwa lata swoje zrobiły. Atrakcje są takie jak zawsze, czyli m.in. kabaret. Zabawa organizowana jest głównie dla dzieci – mówi Wiesław Gębka, wójt gminy Choczewo.

Przygotowano atrakcje dla małych i dużych. Na scenie wystąpili m.in. Choczewski Uniwersytet Trzeciego Wieku, zespół szantowy Zawisza Czarny, Grzegorz Halama z programem kabaretowym. Gwiazdą wieczoru był raper Smolasty. Ponadto przygotowano lalkarskie show i lasery.

Jednak nie tylko zabawa czekała na uczestników imprezy. Na wydarzeniu pojawili się eksperci z Polskich Elektrowni Jądrowych (PEJ), którzy odpowiadali na pytania mieszkańców związane z budową elektrowni jądrowej.

Informowanie i dialog społeczny jest jednym z naszych priorytetów. To m.in. po to od 9 lat w trzech gminach lokalizacyjnych obecne są nasze punkty informacyjne i to dlatego uważamy, że bardzo ważne jest, aby brać udział w takich wydarzeniach jak dzisiaj. Mamy szansę porozmawiać zarówno z mieszkańcami, przedstawicielami władz samorządowych jak i turystami – zwraca uwagę Dorota Chandavoine, ekspert ds. sponsoringu społecznego spółki PEJ.

Zobacz także: Inwestor odpowiedział na najczęściej zadawane pytania ws. atomówki

Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Gmina Choczewo Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM Fot. Marek Trybański/TTM

Oprócz informacji na temat budowy elektrowni, na stanowisku edukacyjnym spółki PEJ można było dowiedzieć się, czym jest promieniowanie jonizujące i jakie dawki są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Opowiadali o tym eksperci z Narodowego Centrum Badań Jądrowych, którzy z instytutu naukowego w Świerku przywieźli ze sobą detektor promieniowania oraz przykłady radioaktywnych przedmiotów codziennego użytku – szkło uranowe, zegarek pokryty farbą radową czy… używaną do peklowania mięs saletrę.

Funkcjonujące obecnie elektrownie jądrowe to jedno z najbezpieczniejszych źródeł pozyskiwania energii elektrycznej. Wynika to z wielostopniowości zabezpieczeń, które stosowane są w reaktorach jądrowych. Pomimo tego, że mamy do czynienia z materiałem promieniotwórczym i emisją promieniowania jonizującego, które może oddziaływać na społeczeństwo i na organizmy ludzkie, to układy bezpieczeństwa, które są stosowane w reaktorach powodują, że promieniowanie zostaje zatrzymane i poza obszar elektrowni nie może się wydobyć nic zagrażającego ludziom czy środowisku. Wokół elektrowni poziom promieniowania powinien być naturalny, zgodny z normami. Wiele osób nie ma świadomości, że nawet jeśli w pobliżu ich domostw nie funkcjonuje żadna instalacja jądrowa, to oddziałuje na nich naturalne promieniowanie jonizujące – tłumaczy Katarzyna Deja, dyrektor działu edukacji i szkoleń w Narodowym Centrum Badań Jądrowych.

W razie awarii systemy zabezpieczające reagują i wyłączają reaktor, zatrzymując pracę elektrowni.

Elektrownia będzie to największa inwestycja w Polsce. Z gminy turystyczno-rolniczej zamieniamy się w gminę z dodatkiem przemysłowej – mówi wójt gminy Choczewo.

Budowa atomówki wiążę się z infrastrukturą towarzyszącą, m.in. powstaną drogi czy linia kolejowa.

Zobacz także: Nowe informacje dotyczące budowy drogi prowadzącej do atomówki

Myślę, że mieszkańcy, którzy wyjeżdżają do Trójmiasta do pracy, to jest jakieś 70 procent. Nasz region jest ubogi w zakłady pracy. Wszyscy uciekają do miasta w poszukiwaniu pracy. Ta budowa, jeżeli się rozpocznie, to dla mieszkańców będzie duży plus. Nie będziemy skazani na dojazdy. Będzie można spędzić więcej czasu z rodzinami. Z tego co zapowiadają, ma się rozwinąć infrastruktura wypoczynkowa – mówi Karol z Choczewa.

Zobacz także: Są dwa warianty linii kolejowej do atomówki

Więcej o elektrowni jądrowej na Pomorzu w naszym dziale.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...

Chcesz przeczytać więcej?

Wyłącz adblocka.

Dziękujemy :)


ODBLOKUJ NADMORSKI24