10.08.2022 11:49 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Ostropest plamisty - wszystko, co warto o nim wiedzieć

Materiał Partnera

Zioła od setek lat wykorzystywane są w medycynie niekonwencjonalnej. Jedną z roślin, na którą warto zwrócić szczególną uwagę, jest ostropest plamisty. Sprawdź, czym się charakteryzuje, jak działa i co należy wiedzieć, zanim zaczniesz go używać.

Ostropest plamisty - co to jest?

Ostropest plamisty roślina kwitnąca na fioletowo, która posiada długie liście w formie kolców. Zazwyczaj w dużej ilości można ją spotkać na łąkach. Ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne, ostropest uprawia się także na plantacjach. Cenne składniki zawarte są głównie w owocach tej rośliny.

Jak działa ostropest plamisty?

Ostropest plamisty jest skarbnicą witamin oraz substancji odżywczych. W jego nasionach znajdują się:

• sylimaryna - to właśnie dzięki niej ostropest plamisty jest stosowany na tak szeroką skalę; jest ona nieoceniona we wspomaganiu pracy wątroby oraz procesów trawiennych; ma właściwości przeciwzapalne, regeneracyjne i odtruwające;

• witamina E - jest to naturalny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki przyśpieszające starzenie się organizmu i zwiększające ryzyko powstawania chorób;

• olejki eteryczne - wspomagają trawienie, dzięki czemu układ pokarmowy funkcjonuje sprawnie i bez zbędnego obciążenia;

• kwas linowy - jest antyoksydantem o właściwościach nawilżających, regulujących pracę gruczołów łojowych oraz przyśpieszających proces regeneracji skóry;

• kwas oleinowy - ma właściwości obniżające poziom cholesterolu i trójglicerydów we krwi, dzięki czemu spowalnia proces powstawania miażdżycy;

• sterole roślinne - hamują wchłanianie się cholesterolu w przewodzie pokarmowym, dzięki czemu nie doprowadzają do powstawania zmian miażdżycowych.

Liczne właściwości ostropestu plamistego sprawiają, że jest on chętnie stosowany jako suplement diety. Coraz częściej polecają go nie tylko dietetycy i lekarze, ale także zauważają osoby zainteresowane zdrowym trybem życia.

W jakiej formie występuje ostropest plamisty?

Ostropest plamisty występuje w kilku postaciach. Najczęściej kupowany jest w formie ziaren, które umożliwiają zaparzenie aromatycznej herbaty. Te same ziarna można także zmielić oraz dodać do dowolnego posiłku (np. zupy lub sałatki), dzięki czemu przyjmuje się wszystkie składniki odżywcze dostępne w roślinie.

Poza nasionami na rynku dostępne są także nieco bardziej przetworzone formy tej rośliny. Ostropest plamisty można spożywać jako olej. Warto jednak wiedzieć, że aby zachował swoje właściwości, można go przyjmować tylko na zimno. Nada się więc do sałatek, kanapek czy past warzywnych. Można również pić go z łyżeczki na czczo.

Najprostszą do przyjmowania formą ostropestu plamistego są tabletki. Zawierają one skoncentrowany wyciąg, w którym znajduje się moc składników odżywczych. Jeśli nie do końca przemawia do Ciebie picie oleju, mielenie ziaren czy przygotowywanie herbatek, warto sięgnąć po kapsułki.

Jak dawkować ostropest plamisty?

Kuracja z zastosowaniem ostropestu plamistego może trwać od jednego do aż sześciu miesięcy. Zanim więc zaczniesz przyjmować tę roślinę, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać najbardziej optymalną dawkę oraz częstotliwość. Zasadniczo przyjmuje się, że ostropest plamisty w formie:

• nasion - należy stosować 2-3 razy dziennie po małej łyżeczce do posiłku;

• herbatki - należy wypijać 4 razy dziennie po jednej niewielkiej filiżance;

• oleju - należy wypijać 3 łyżeczki dziennie na czczo lub do posiłków;

• tabletek - należy dawkować 2-3 razy dziennie lub według zaleceń znajdujących się na ulotce produktu.

Ostropest plamisty - przeciwskazania

Pomimo ogromu właściwości prozdrowotnych, które oferuje ostropest plamisty, jego stosowanie nie zawsze jest bezpieczne. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem, zanim zaczniesz przyjmować to zioło.

Ostropest plamisty bardzo mocno oddziałuje na wątrobę, co jest bardzo pożądanym skutkiem. Niestety z równie dużą siłą może wpływać na metabolizm leków, zarówno je nasilając, jak i osłabiając. Jeśli na stałe przyjmujesz preparaty medyczne, upewnij się, że nie będą one wchodzić w interakcję z tym produktem. Przykładowo powinno się zachować szczególną ostrożność przy kuracji metronidazolem.

Warto także wiedzieć, że na ostropest plamisty można mieć alergię. Na początku warto więc ostrożnie podchodzić do jego spożywania. Rezygnację z tego zioła zaleca się też osobom mającym niedrożne kanaliki żółciowe, ponieważ w skrajnych przypadkach może ono doprowadzić do powstania żółtaczki. Ostropest plamisty nie jest także wskazany w przypadku kobiet w ciąży, matek karmiących i dzieci, które nie ukończyły 12. roku życia.


Czytaj również: