29.08.2022 10:10 10 PM

Zajrzał w głęboki Kosmos. Sfotografował pozostałość po wybuchu supernowej

Fot. Wojciech Nawrocki

Tym razem celem naszego Czytelnika była mgławica, a dokładnie pozostałość po wybuchu supernowej. Wojciech Nawrocki trafił na pogodną noc i zrobił niesamowite zdjęcia kosmosu.

Żeby obserwować i rejestrować obiekty nocnego nieba Wojciech Nawrocki, mieszkaniec gminy Krokowa buduje autonomiczne obserwatorium.

Po pierwszym świetle z nowego miejsca przyszedł czas zajrzeć w głęboki Kosmos. Korzystając z przychylności pogody, z czym w ostatnim czasie jest słabo, w końcu udało się złapać pogodną noc. Tym razem celem byłą mgławica a dokładnie pozostałość po wybuchu supernowej - napisał Wojciech Nawrocki.

Jak wyjaśnia nasz Czytelnik obiekt nazywany Pętlą Łabędzia, NGC 6960, NGC 6979 i NGC 6992 to mgławica wodorowa znajdująca się około 1440 lat świetlnych od Ziemi w Gwiazdozbiorze Łabędzia. Mgławica składa się głównie z wodoru, ten bombardowany cząsteczkami wiatru kosmicznego wywołuje efekt świecenia, po zastosowaniu odpowiedniego filtra możemy to naocznie obejrzeć.

Do wykonania tego zdjęcia zastosowałem teleskop Wiams Optics RedCat 51 co w efekcie umożliwiło utrwalić cały obszar. Obiekt ten składa się z dwóch głównych części tak zwany Welon wschodni i Welon zachodni oprócz tego w tym obszarze znajdują się również inne ciekawe obiekty. Tymczasem tu przy zastosowaniu odpowiedniego sprzętu mamy cały obszar na jednym zdjęciu. Łączny czas ekspozycji 4 godziny 20 minut - wyjaśnia Wojciech Nawrocki.

Fot. Wojciech Nawrocki

Czytaj również: Pierwsze ujęcie z nowego miejsca. Nasz Czytelnik sfotografował Jowisza

Jego pasją jest kosmos. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego. Nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki ukończył budowę autonomicznego obserwatorium, które umożliwi mu profesjonalne wykonywanie astrofotografii i obserwacji obiektów nocnego nieba. Kolejnym etapem ma być automatyka i sterowanie.

Czytaj więcej: Buduje własne obserwatorium. Jego pasją jest fotografowanie kosmosu

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...