07.02.2023 09:30 3 WH/UM Gdynia

Zawieszenie lin trolejbusowych i autobusowych w ZKM Gdynia

Źródło: UM Gdynia

Czasowe zawieszenie linii W, 20, 30 i 34, ograniczenie i zmiana trasy linii 119 – oto niektóre ze zmian, które zostały wprowadzone pod koniec stycznia w ZKM Gdynia.

Jak informuje miasto Gdynia, linie zostały czasowo zawieszone, a nie zlikwidowane.

Oznacza to, że gdy sytuacja finansowa gminy się poprawi, to zawieszone obecnie linie, mogą wrócić do poprzedniego kształtu i zakresu funkcjonowania. Wprowadzane zmiany w ofercie przewozowej nie spowodowały zjawiska wykluczenia komunikacyjnego części mieszkańców Gdyni. Wszystkie do tej pory obsługiwane przystanki, nadal są obsługiwane – tłumaczą urzędnicy.

Zawieszono linię W, która łączyła Pustki Cisowskie ze Śródmieściem, Witominem i Szpitalem w Redłowie. Po zawieszeniu linii W istnieje możliwość podróży w tej relacji z przesiadką: z Pustek Cisowskich autobusem linii S, następnie w ciągu ul. Morskiej lub przy ul. Władysława IV przesiadka na autobus linii 105 lub 125, a w Redłowie dodatkowo na autobus linii 180. W czasie porannego szczytu przewozowego kursy linii W ostały zastąpione kursami linii S wykonywanymi na pełnej lub skróconej trasie (do Węzła Franciszki Cegielskiej). 

Podstawową linią obsługująca szpital w Redłowie jest linia 105 od przystanku „Morska-Estakada” mająca zbliżoną trasę do zawieszonej linii W (poza przejazdem przez Witomino). Szpital obsługują komunikacyjne także linie: 121 (Chwarzno Sokółka przez Witomino), 125 (Pogórze Dolne – krótszy wariant trasy linii 105), 180 (Karwiny Tuwima) i 252 (z Małego Kacka do ul. Norwida) – informuje miasto.

Póki co pasażerowie nie pojadą także liniami trolejbusowymi 20 i 30. Zostały zastąpione nowymi kursami na linii 22, realizowanymi na trasie: Cisowa SKM – Chylońska – Morska – Warszawska – Świętojańska – Plac Kaszubski – Dworzec Gł. PKP. Linia 22 funkcjonuje we wszystkie dni tygodnia w godzinach 5:00-23:00.

Linia trolejbusowa 21 łączyła Sopot z Dworca Gł. PKP w Gdyni przez al. Niepodległości w Sopocie oraz al. Zwycięstwa, ul. Świętojańską i 10 Lutego w Gdyni. Skutki zawieszenia linii 21 zostały skompensowane poprzez dodatkowe kursy linii S. W tym celu także został uruchomiony dla linii S dodatkowy przystanek w rejonie ul. Bernadowskiej, który wcześniej nie był przez nią obsługiwany. W czasie popołudniowego szczytu przewozowego, w rejonie szkół w Orłowie poza podstawową ofertą, wykonywane są kursy szkolne na  linii 760  na trasie: Orłowo SKM – Węzeł F. Cegielskiej. Ponadto na trasie Sopot – Gdynia Orłowo – Śródmieście Gdyni istnieje możliwość skorzystania z pociągów SKM – czytamy w komunikacie.

Linia trolejbusowa 34 została zastąpiona przez zwiększoną częstotliwością kursowania linii 114 (w szczycie popołudniowym do 15 minut). Dodatkowe kursy na tej linii uruchomione zostały także w godzinach porannych.

Od końca stycznia zmieniona została trasa linii 119 obejmując ul. Śląską (zamiast ul. Władysława IV). Zmniejszona została także częstotliwość kursowania w dni powszednie do 60 minut. W soboty linia przestała funkcjonować. W połowie lutego przewidywana jest bezkosztowa korekta rozkładu jazdy linii 119, w celu lepszego dopasowania rozkładu jazdy do zajęć w szkołach oraz czasu pracy przychodni przy ul. Chrzanowskiego i GUM. 

Zawieszenie linii 163 zostało zrekompensowane poprzez uruchomienie dodatkowych kursów na linii 198 (Chylonia os. Meksyk – Oksywie). W dni powszednie w czasie szczytów przewozowych została zwiększona częstotliwość z 30 do 15 minut, w okresie między szczytami z 40 do 30 minut. Ponadto uruchomione zostały w dni powszednie w godzinach porannych dodatkowe kursy na linii 128.

Zawieszenie linii 182 zostało zniwelowane poprzez uruchomienie w czasie porannego szczytu przewozowego dodatkowych kursów na liniach 128, 134 i 282 oraz w soboty na linii 282. Ponadto dotychczasowe kursy linii 182 do ul. Łużyckiej zostały zastąpione przez kursy linii 209. Ulicą Śląską natomiast skierowana została linia 119. W godzinach międzyszczytowych oraz w popołudniowym szczycie przewozowym istnieje możliwość podróży z przesiadką z wykorzystaniem linii 128 i 141.

Linia 320 funkcjonowała na trasie: Dworzec Gł. PKP – Teatr Muzyczny – Skwer Kościuszki i cechowała się niewielką frekwencją pasażerów na poziomie kilku osób w kursie. W okresie letnich wakacji linia ma zostać zastąpiona meleksem – dodają urzędnicy.

Linia 23 została skrócona do Małego Kacka Strzelców omijając Dabrowę w ciągu ul. Rdestowej.

Skierowano linię 32 do Małego Kacka i skrócono linię 152 do Węzła F. Cegielskiej. Zastąpiono autobusy przegubowe w ciągu ul. Stryjskiej, Halickiej i Sandomierskiej pojazdami standardowymi.

Jak wyjaśnia miasto, w przypadku linii nocnych przerwa między godzinami 02:00 a 03:30 wynika z konieczności  pozyskania oszczędności. Nowe kursy na linii 134 obsługują Obłuże po likwidacji linii 182.

Zmiany w ofercie przewozowej w ZKM Gdynia mają wynikać ze wzrostu kosztów świadczeni usług i płac, inflacji, cen paliwa i energii elektrycznej.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...