07.03.2023 12:00 1 PM

Film z aktorką z Wejherowa i produkcja o Janie Kaczkowskim z nagrodami filmowymi

fot. Piętka Mieszko/AKPA/pnf.pl/

Produkcja „Io”, w której wystąpiła wejherowianka Sandra Drzymalska, otrzymała sześć statuetek podczas 25. Gali Orłów, która odbyła się w Teatrze Polskim. Natomiast film „Johnny” o księdzu Janie Kaczkowskim nagrodzony został w czterech kategoriach.

Czytaj również: Ksiądz Jan odmienił jego życie, teraz on pomaga młodym i zagubionym

Podczas 25. Gali Orłów w Teatrze Polskim 6 marca poznaliśmy laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2023. Faworytem okazał film „Io” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego, który otrzymał sześć statuetek – dla najlepszego filmu, za najlepszą reżyserię, scenariusz, zdjęcia, montaż oraz muzykę. Wśród najczęściej nagradzanych tytułów znalazł się również „Johnny” Daniela Jaroszka – z czterema Orłami w kategoriach najlepsza rola męska, najlepsza drugoplanowa rola kobieca, najlepsza charakteryzacja oraz nagroda publiczności.

Czytaj również: Film o księdzu Kaczkowskim z 8 nominacjami do Orłów

Film „Io” Jerzego Skolimowskiego, w którym zagrała pochodząca z Wejherowa Sandra Drzymalska znalazł się wśród pięciu tytułów nominowanych do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy.

Czytaj również: Film ‘IO’, w którym zagrała wejherowianka, z nominacją do Oscara

Polskie Nagrody Filmowe Orły powstały w 1999 roku i są organizowane przez Niezależną Fundację Filmową. Do pierwszego etapu kwalifikują się wszystkie produkcje filmowe minionego roku spełniające warunki regulaminu Konkursu. Spośród nich, w tajnym głosowaniu nadzorowanym przez wiodącą firmę audytorsko-doradczą PwC, ponad osiemset Członkiń i Członków Polskiej Akademii Filmowej wyłania Nominowanych, a w kolejnym etapie – Laureatów. Nagrody przyznawane są w 19 kategoriach, a wyniki głosowania są tajemnicą, aż do momentu otwarcia zalakowanych kopert na scenie. W tegorocznej, jubileuszowej 25. edycji Orłów brały udział 73 filmy fabularne, 51 filmów dokumentalnych i 25 seriali.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...