19.03.2023 17:00 7 PM/UM Gdynia

Co jeszcze jest do zrobienia na stacji SKM Gdynia Główna?

Fot. Przemysław Kozłowski / gdynia.pl

Zabytkowy Dworzec Podmiejski Gdynia Główna przechodzi metamorfozę, podobnie jak cała stacja SKM. Przewidziane na 9 miesięcy prace dobiegają końca - czytamy na stronie miasta.

Zakres wartej 62 mln zł inwestycji pod nazwą „Budowa zintegrowanego systemu monitorowania bezpieczeństwa oraz zarządzania informacją na linii kolejowej nr 250 wraz z modernizacją budynku Dworca Podmiejskiego w Gdyni Głównej oraz peronów na linii kolejowej nr 250” obejmował wymianę torów, modernizację peronu, renowację budynku Dworca Podmiejskiego wraz z budową w nim centrum monitoringu oraz montaż Systemu Informacji Pasażerskiej i monitoringu na linii SKM Gdańsk Śródmieście – Rumia Janowo.

Rozpoczęta latem 2022 roku budowa miała potrwać 9 miesięcy i zakończyć się w marcu tego roku.

Jeżeli chodzi o peron SKM Gdynia Główna, to wykonawca zakończył już oczyszczanie i malowanie konstrukcji wiaty a także wymianę wszystkich elementów jej poszycia oraz wymianę szyn, słupów trakcyjnych i płyt peronowych – mówi Tomasz Złotoś, rzecznik prasowy PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście Sp. z o.o.

W budynku Dworca Podmiejskiego zakończono prace rozbiórkowe, również te związane z wtórną zabudową okalającą budynek, w tym odsłonięto historyczne podcienie, w których znajdowały się lokale usługowe. Wykonano także naprawę i malowanie elewacji, wymianę stolarki okiennej i wymianę poszyć dachowych. W piwnicach budynku po oczyszczeniu i odgrzybieniu skuto stare tynki i wykonano nowe.

Na peronie wykonawca jest w trakcie dalszych prac. Pozostało do zrobienia odwodnienie wiaty, wykonanie rynien i rur spustowych, wyłożenie poszycia dachu papą, regulacja krawędziowych płyt peronowych, wymiana nawierzchni i wykonanie ścieżek prowadzenia, wykonanie okablowania teletechnicznego, docelowa instalacja kamer monitoringu, gdyż obecnie kamery zamontowane są prowizorycznie w celu zapewnienia obserwacji i poprawy bezpieczeństwa podczas wykonywania robót. Ponadto pozostało uruchomienie Systemu Informacji Pasażerskiej, m.in. montaż wyświetlaczy LCD, instalacja słupków info/SOS i montaż nowych głośników – mówi dla portalu gdynia.pl rzecznik PKP SKM.

Jednocześnie trwają prace na innych peronach, związane z Systemem Informacji Pasażerskiej i monitoringu na linii SKM Gdańsk Śródmieście – Rumia Janowo.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...