12.07.2023 13:00 26 Tomasz Smuga/PEJ

Jest decyzja zasadnicza dla elektrowni jądrowej w gminie Choczewo

Fot. Materiały prasowe

Ministerstwo Klimatu i Środowiska dało zielone światło dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej, która powstanie w gminie Choczewo na Pomorzu. We środę (12 lipca) inwestycja realizowana przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe otrzymała tzw. decyzję zasadniczą.

Dokument ten umożliwia inwestorowi ubieganie się o kolejne zezwolenia administracyjne, takie jak m.in. decyzja o ustaleniu lokalizacji, a następnie zezwolenie na budowę.

Wydanie przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska decyzji zasadniczej dla pierwszej elektrowni jądrowej oznacza, że projekt rządowy osiągnął kolejny istotny kamień milowy. Polski Rząd konsekwentnie dąży to transformacji energetycznej, wzmacniając jednocześnie bezpieczeństwo energetyczne Polski. W tym celu realizujemy równolegle szereg projektów, takich jak rozbudowa sieci elektroenergetycznych, dywersyfikacja źródeł dostaw gazu do Polski, realizacja projektów inwestycyjnych w morską energetykę wiatrową czy konsekwentna realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej. Dzisiejsza decyzja przybliża nas do momentu, gdy na Pomorzu zacznie działać  i produkować prąd pierwsza w kraju elektrownia jądrowa, zapewniając w latach 30. odpowiedni wolumen mocy pracującej w podstawie systemu elektroenergetycznego – mówi minister Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, sekretarz stanu w KPRM oraz pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej.

Wniosek, na podstawie którego została wydana decyzja zasadnicza, został złożony przez Polskie Elektrownie Jądrowe 13 kwietnia 2023 roku, czyli w pierwszym możliwym terminie. Zawierał on m.in. opis charakterystyki inwestycji, w tym technologii AP1000 Westinghouse, w której elektrownia zostanie wybudowana.

We wniosku wskazano maksymalną łączną moc zainstalowaną dla 3 bloków jądrowych oraz  planowany czas ich eksploatacji. W uzasadnieniu wydania decyzji zasadniczej Minister Klimatu i Środowiska podkreśliła wagę realizacji tej inwestycji dla zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce, a także zgodność inwestycji z Polityką Energetyczną Polski do 2040 roku oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

ZOBACZ TEŻ: Kolejne kroki ku budowie atomówki

Decyzja zasadnicza to pierwsze kluczowe pozwolenie administracyjne pozyskane w projekcie jądrowym Polskich Elektrowni Jądrowych. To pokazuje, że spółka krok po kroku realizuje założone na ten rok cele, co przybliża nas do momentu rozpoczęcia  budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju - podkreśla Łukasz Młynarkiewicz, p.o. prezesa zarządu Polskich Elektrowni Jądrowych.

PRZECZYTAJ TEŻ: W wejherowskim starostwie samorządowcy i inwestorzy rozmawiali o elektrowni jądrowej

W ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej planowane jest wybudowanie dwóch elektrowni jądrowych – elektrownia na Pomorzu jest pierwszą z nich. Atomówka o mocy do 3750 MWe ma zostać wybudowana w nadmorskiej gminie Choczewo w powiecie wejherowskim. Inwestycja ma powstać w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000 firmy Westinghouse. Według harmonogramu, w 2026 roku ruszy budowa pierwszego bloku, a cała elektrownia ma być gotowa w 2037 roku.

Plany dotyczące budowy atomówki w gminie Choczewo mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi w sobotę (15 lipca) planują wyrazić swoje poparcie dla tej inwestycji w formie wiecu na plaży w Lubiatowie (wejście nr 43). Rozpocznie się o godz. 10. Po drugiej stronie jest organizacja ekologiczna Bałtyckie SOS, która organizuje protesty przeciwko budowie atomówki w nadmorskiej gminie.

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...