18.07.2023 13:00 8 PM

Sfotografował galaktykę oddaloną o 2,5 miliona lat świetlnych od Ziemi

Fot. Wojciech Nawrocki

„Obecnie na nieboskłonie zaczynają królować obiekty letnie dużo galaktyk i mgławic wodorowych.” Nasz Czytelnik, mieszkaniec gminy Krokowa buduje autonomiczne obserwatorium kosmosu. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego. Tym razem Wojciech Nawrocki sfotografował Galaktykę Andromedy, czyli Meisser M31.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niesamowite! Nasz Czytelnik uchwycił na zdjęciu Supernową

Po dość długiej przerwie w końcu znalazłem czas, aby przysiąść do materiału zebranego w czasie trzech krótkich, ale pogodnych nocy. Tym razem padło na Galaktykę Andromedy, czyli Meisser M31. W astrofotografii to tak już jest, że po drodze zawsze coś - notoryczny brak pogody lub jak ona jest to znowu brak astronomicznej nocy, tak właśnie jest teraz. W ciągu nocy można zebrać maksymalnie około trzech godzin materiału. Na więcej nie pozwala pora roku, ale na szczęście pod koniec lipca to się zmieni – wyjaśnia pasjonat.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Kolejne niesamowite zdjęcie kosmosu naszego Czytelnika

Obecnie na nieboskłonie zaczynają królować obiekty letnie, dużo galaktyk i mgławic wodorowych. Jedną z nich jest właśnie Andromeda. Galaktyka Andromedy - zwana również Messier 31, M31 lub NGC 224 – galaktyka spiralna, leżąca około 2,52 miliona lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Andromedy. Czyli światło, aby do nas dotarło, potrzebuje 2,52 miliona lat!

Fot. Wojciech Nawrocki

Galaktyka Andromedy jest największą i najjaśniejszą galaktyką nieba północnego. Widać ją nawet przez małe lornetki w postaci małej mgiełki.

Pasją Wojciecha Nawrockiego jest kosmos. Wykonuje fotografie gwiazd, mgławic, galaktyk, planet oraz Układu Słonecznego. Nasz Czytelnik Wojciech Nawrocki ukończył budowę autonomicznego obserwatorium na terenie gminy Krokowa, które umożliwi mu profesjonalne wykonywanie astrofotografii i obserwacji obiektów nocnego nieba. Kolejnym etapem ma być automatyka i sterowanie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Boa dusiciel w pudełku w lesie

Przypominamy, że czekamy na Państwa sygnały i informacje. Można kontaktować się z nami za pośrednictwem strony facebookowej i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...