10.08.2023 10:30 0 OR

Pyton i boa w centrum miasta. Policja mówi stop nielegalnym pokazom

fot. KWP w Gdańsku

Pokazy z wężami budzą wiele emocji i nadal przyciągają wielu amatorów egzotycznych zwierząt. O tym, że proceder ten jest nielegalny przekonali się dwaj obywatele Tunezji, którzy wystawiali zwierzęta na terenie Głównego Miasta w Gdańsku.

5 sierpnia policjanci odebrali zgłoszenie od operatora monitoringu miejskiego ze Straży Miejskiej, że przy ul. Długiej stoją dwaj mężczyźni, którzy prowadzą pokaz węży. Na miejscu policjanci z komisariatu na Śródmieściu wylegitymowali dwóch obywateli Tunezji w wieku 39 i 41 lat. Mężczyźni okazali dokumenty poświadczające, że trzymane przez nich węże to pyton i boa.

Funkcjonariusze poinformowali mężczyzn, że wystawiając węże na pokaz, łamią przepisy i wręczyli im wezwania do stawienia się w jednostce Policji. Na skutek interwencji obywatele Tunezji zakończyli prezentację i odeszli. Wczoraj w komisariacie na Śródmieściu 39-latek i 41-latek usłyszeli trzy zarzuty za złamanie przepisów ustawy o ochotnie zwierząt, ustawy o ochronie przyrody i ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczania chorób zakaźnych — informuje rzecznik prasowy KWP w Gdańsku

Młodszy z mężczyzn za popełnione wykroczenia został ukarany mandatem gotówkowym. 41-latek stanie przed sądem i odpowie za to, że prezentował zwierzę poza miejscem wyznaczonym do organizowania takiego pokazu. Ponadto Tunezyjczyk nie zgłosił do rejestru prowadzonego przez Prezydenta Miasta Gdańska, że posiada gada, podlegającego ochronie na podstawie przepisów prawa Unii Europejskiej. Dodatkowo mężczyzna o swojej działalności w wyznaczonym terminie nie zawiadomił Powiatowego Inspektoratu Weterynarii.

Jak wskazuje biegły weterynarz, pyton siatkowy jest bardzo agresywny i w poczuciu stresu może zaatakować człowieka. Dodatkowo wąż, który jest dłuższy niż 1 metr, wymaga do poskromienia co najmniej dwóch osób. W chwili ewentualnego ataku na przechodnia opiekun takiego zwierzęcia nie byłby w stanie poskromić samodzielnie węża, a nawet sam mógłby stać się jego ofiarą. Poza tym należy podkreślić, że węże są nosicielami wielu chorób odzwierzęcych, które są zagrożeniem dla zdrowia i życia ludzi oraz innych zwierząt.

fot. KWP w Gdańsku fot. KMP w Gdańsku fot. KMP w Gdańsku

Policjanci przypominają o prowadzonej akcji „Zielona strefa”, która ma na celu zmniejszenie liczby przestępstw dokonywanych na zwierzętach i środowisku. Akcja Zielona Strefa daje możliwość przekazania policjantom informacji w sposób anonimowy, o podejrzeniach np. dotyczących krzywdzenia zwierząt. W przypadku posiadania takich informacji polecamy kontakt e-mailowy pisząc na adres: [email protected].


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...