11.10.2023 12:00 0 mat. pras. Artykuł sponsorowany

Marcin Drewa odznaczony medalem za działalność na rzecz pamięci o piaśnickim mordzie

mat.pras.

Marcin Drewa, doradca prezydenta RP i wieloletni radny miasta Wejherowa został odznaczony medalem „Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej” za kultywowanie pamięci o zbrodni piaśnickiej.

W piątek (6 października) wicewojewoda pomorski Aleksander Jankowski odznaczył Marcina Drewę medalem "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej". Marcin Drewa od kilkunastu lat propaguje wiedzę o mordzie w Piaśnicy, którego Niemcy dokonali w latach 1939/1940. Temu tematowi poświęcona była jego praca magisterska, prowadzi prelekcje, oprowadza grupy po lasach piaśnickich. Był pomysłodawcą konkursu wiedzy o martyrologii Piaśnicy, który odbywa się gminie Wejherowo. Oprócz tego od 6 lat organizuje Motocyklowy Rajd Piaśnicki. Poprzez te wszystkie działania sprawia, ze o tym co stało się podczas II wojny światowej w lesie znajdującym się kilka kilometrów od Wejherowa, dowiaduje się coraz więcej osób.

Pamięć o mordzie piaśnickim, jest to pamięć o tożsamości zamordowanych, poległych Polaków oraz ich ogromnej cenie – własnego życia, – w obronie wielkich, największych wartości. Ich życie a także śmierć wymaga uczczenia i upamiętnienia dla potomnych i tym kieruję się w mojej działalności. Jestem zaszczycony, że moja wieloletnia praca została doceniona – mówi Marcin Drewa, doradca prezydenta RP.

mat.pras. mat.pras.

Medal "Opiekun Miejsc Pamięci Narodowej" nadawany jest osobom fizycznym, osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej zasłużonym dla idei pamięci narodowej tj. wykazujących się szczególną troską i pieczą odnośnie upamiętniania i opieki nad miejscami pamięci narodowej. Odznaczenie może być nadane przez ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego z własnej inicjatywy albo na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, organizacji społecznej lub innej jednostki organizacyjnej, zajmujących się upamiętnianiem i opieką nad miejscami pamięci narodowej.

Masowe egzekucje w Lasach Piaśnickich rozpoczęły się prawdopodobnie pod koniec października 1939 roku i trwały przez kilka miesięcy, do wiosny 1940 roku. Eksterminacja objęła polskie elity, m.in.: księży katolickich, nauczycieli, lekarzy, oficerów w stanie spoczynku, urzędników, kupców, posiadaczy ziemskich, prawników, pisarzy, dziennikarzy, pracowników służb mundurowych oraz absolwentów szkół wyższych. Piaśnica stała się miejscem kaźni członków organizacji i stowarzyszeń krzewiących polskość. Zgładzono też polskie, czeskie i niemieckie rodziny przywiezione z głębi III Rzeszy. Podobny los spotkał również pacjentów zakładów psychiatrycznych. Liczbę ofiar, która nie jest ostateczna, szacuje się na 12–14 tysięcy.


Czytaj również: