16.10.2023 12:00 0 Tomasz Smuga/Szpitale Pomorskie

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom w Wejherowie i Trójmieście

pixabay.com

Z bezpłatnych szczepień przeciw pneumokokom można skorzystać w szpitalach w Wejherowie, Gdyni oraz Gdańsku. - Zapraszamy szczególnie te osoby, które są narażone na ciężki przebieg covid-19 - informują Szpitale Pomorskie.

Bezpłatne szczepienia przeciw pneumokokom realizowane są w ramach programu „Pomorskie wspiera”, które wykonywane są obecnie w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni, Centrum Medycznym Smoluchowskiego w Gdańsku oraz Szpitalu Specjalistycznym w Wejherowie.

Zapraszamy szczególnie te osoby, które są narażone na ciężki przebieg covid-19, w tym m.in. osoby, które chorowały już na covid-19, osoby z chorobami przewlekłymi (m.in. cukrzyca, otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia, choroby układu oddechowego, choroby immunologiczne, padaczka, przewlekłe choroby nerek), osoby z niepełnosprawnościami lub/i szczególnie osoby po 60. roku życia, ale również osoby młodsze - informuje Małgorzata Pisarewicz, dyrektor ds. Komunikacji Społecznej i Promocji w Szpitalach Pomorskich Sp. z o.o.

Na szczepienia obowiązują wcześniejsze zapisy:

  • tel. (58) 72 60 407 – zapisy w Gdańsku i w Gdyni,

  • tel. 696 439 295 – zapisy w Wejherowie.

O pneumokokach

Jak podaje portalSzczepienia.info, który powstał z inicjatywy Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH- Państwowego Instytutu Badawczego zakażenia pneumokokowe są wywoływane przez bakterię zwaną pneumokokiem wytwarzającą otoczkę polisacharydową, która warunkuje rozwój określonych objawów.

Spośród 90 znanych typów pneumokoków, tylko niektóre są niebezpieczne dla człowieka. Nawet 60% dzieci uczęszczających do żłobka lub przedszkola może mieć bakterie w nosie i gardle nie mając objawów ale narażając inne osoby wrażliwe na zakażenie – zjawisko to nazywamy nosicielstwem - czytamy w komunikacie.

Najczęściej pneumokoki wywołują choroby górnych dróg oddechowych, zapalenie gardła, zatok oraz zapalenie oskrzeli. Pneumokoki są najczęstszą przyczyną zapalenia ucha środkowego, które u niektórych dzieci kończy się trwałą głuchotą. Bakterie mogą dostać się do krwi i wywołać zapalenie płuc, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę (posocznicę). Jeżeli dochodzi do najcięższego scenariusza – zajęcia narządów wewnętrznych (tak zwanej inwazyjnej choroby pneumokowej) wiele dzieci umiera albo ma trwałe uszkodzenia narządów, w szczególności mózgu.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...