13.11.2023 10:00 9 Tomasz Smuga/Fundacja Sedlaka

Krokowa. Odsłonili rzeźbę bł s. Alicji Kotowskiej [ZDJĘCIA]

Fundacja Sedlak

Przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej uroczyście została odsłonięta rzeźba bł. Alicji Kotowskiej z uczennicą autorstwa prof. Tomasza Sobisza. - Liczymy, że Pomnik Ofiar stanie się ważnym miejscem, które będzie stanowiło podstawę dalszych działań popularyzujących wśród społeczeństwa wiedzę o Piaśnicy, lokalnej i polskiej historii - mówi Aleksandra Pitra-Kox, prezes Fundacji Sedlaka.

Odsłonięcie dzieła wpisane było w uroczyste Obchody Święta Niepodległości w gminie Krokowa. Rzeźba została poświęcona przez księdza biskupa Wiesława Szlachetkę. Podczas uroczystości, również prezes Fundacji Sedlaka Aleksandra Pitra-Kox, z której inicjatywy powstał projekt, wygłosiła swoje przemówienie:

Oddajemy Państwu pomnik Błogosławionej Siostry Alicji Kotowskiej Zmartwychwstanki z Uczennicą oraz tablicę upamiętniającą mieszkańców gminy Krokowa - Ofiary Piaśnicy i II wojny światowej. Maria Jadwiga Kotowska urodzona 20 listopada 1899 roku w Warszawie, zamordowana 11 listopada 1939 roku w Lasach Piaśnickich - przypomniała Pitra-Kox. - Od dziecka miała naturę bycia darem dla innych, w szkole, w rodzinie, pragnęła spełniać się jako lekarz, pomagać innym.

Jak podkreśliła prezes fundacji 'jej doświadczenia sanitariuszki podczas pierwszej wojny światowej, spowodowały, że zrozumiała ludzką, własną bezradność wobec wojny i śmierci'.

Nastąpiła rewizja życia duchowego. Alicja wstąpiła do klasztoru, ukończyła studia jako mgr. biologii i została dyrektorką szkoły Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek w Wejherowie. Aresztowana 24 października 1939 roku “za to że była Polką”. Była widziana jak z więzienia wejherowskiego 11 listopada jechała na śmierć, dodając otuchy grupce cygańskich lub żydowskich dzieci. W tym dniu zostało również zamordowanych kolejnych 314 osób. Jeszcze przed wojną podczas wizyty na cmentarzu siostra Alicja powiedziała do drugiej siostry: Czy to nie wszystko jedno, gdzie ciało będzie leżało? Chciałabym, aby nikt o mnie nie wiedział! Przecież chodzi o to, żeby móc połączyć się z Bogiem! A to jest wszędzie możliwe i we wszystkich okolicznościach! W Nim żyć, zatopić się jak kropla w oceanie Jego miłosierdzia – to wielkie moje pragnienie - mówiła w swoim przemówieniu.

'Liczymy, że Pomnik Ofiar stanie się ważnym miejscem'

Dalej Aleksandra Pitra-Kox podkreśliła, że 'portret duchowy' s. Kotowskiej jest 'ważniejszy niż ten ziemski, materialny'.

Liczymy, że Pomnik Ofiar stanie się ważnym miejscem, które będzie stanowiło podstawę dalszych działań popularyzujących wśród społeczeństwa wiedzę o Piaśnicy, lokalnej i polskiej historii oraz możliwość kontemplacji tej historii w zderzeniu z rzeczywistością, zachowując charakter pamięci żywej Cmentarza Martyrium Piaśnickiego w Piaśnicy - zaznaczyła.

Uroczystość była owocem wielomiesięcznej pracy projektowej. Główną koncepcją projektu było stworzenie przestrzeni upamiętniającej dziedzictwo kultury polskiej, tożsamość narodową i patriotyzm przez realizację pomnika z brązu ukazującego postać bł. Alicji Kotowskiej z uczennicą, nawiązując do rzeźby występującej na ołtarzu w Lesie Piaśnickim.

Postać zakonnicy jest niezwykle ważna z punktu widzenia społeczności lokalnej, wpisanej w brutalny okres czasów okupacji hitlerowskiej. W projekcie najważniejsze stało się ukazanie aspektu edukacyjnego życia męczennicy i roli nauczycielki jaką odegrała na pomorzu. Całe swoje życie poświęciła nauce i edukacji, co ma wskazywać odbiorcom na wartość edukacji i nauki w życiu każdej jednostki. Początkowym dylematem prac koncepcyjnych było pytanie o wizerunek siostry Alicji. Uznano, że właściwy będzie wizerunek z okresu pracy na pomorzu i z czasu kiedy oddała życie w Lasach Piaśnickich - podkreślają w Fundacji Sedlaka.

Rzeźba jest już dostępna szerszemu gronu odbiorców, którzy mogą kontemplować dzieło sztuki. Przypomnijmy, że bł. s. Alicja Kotowska była siostrą zakonną Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstanek, a także dyrektorką gimnazjum wejherowskiego oraz żeńskiego liceum. Została odznaczona Orderem Polonia Restituta za pracę samarytańską w czasie wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. S. Kotowska była jedną z około 12-14 tys. ofiar zbrodni piaśnickiej, której dokonano przez hitlerowców na początku drugiej wojny światowej.

Rzeźba, która stanęła przy kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Krokowej, została zaprojektowana i wykonana przez profesora Tomasza Sobisza z inicjatywy Fundacji Sedlaka. Jego realizacje rzeźbiarskie i pomnikowe znajdują się m.in.: w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, w Bazylice Mariackiej w Gdańsku, w Basilica Santi XII Apostoli w Rzymie, w Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie, w Klasztorze Franciszkanów w Wilnie, na UAM w Poznaniu, w Muzeum Zimnej Wojny w Warszawie, na Jasnej Górze, w Bazie F-16 w Poznaniu-Krzesinach, w Wiedniu - w Polskim Sanktuarium Narodowym na Kahlenbergu, w Watykanie, w Senacie RP w Warszawie, w Katedrze św. Bawona w Gandawie, w Instytucie Polskiego Dziedzictwa Narodowego na Litwie i w wielu innych miejscach w kraju i zagranicą.

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. 'Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2023' pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...