27.03.2024 12:30 0 PM

Wyprowadziła się do teścia. Będą mieli potomstwo

Screen - Redzkie gniazdo

Morderstwa, zmiany partnerów, związki kazirodcze. Historie gniazd sokołów przypominają nie tylko brazylijskie telenowele, ale też thrillery czy kryminały. Sytuacja w redzkim gnieździe sokołów jest w ostatnim czasie wyjątkowo dynamiczna, ale najważniejsze jest to, że możemy spodziewać się potomstwa.

Przypomnijmy, że sokoły wędrowne od kilku lat mieszkają w Redzie. Na kominie Koksika umieszczono dla nich budkę i kamerę, gdzie dzięki kamerom na portalu Nadmorski24.pl możemy obserwować losy ptasiej rodziny. Do niedawna gniazdo zamieszkiwała szczęśliwa para Koksinka i Kaszub – w ubiegłym roku doczekali się dwójki potomstwa.

Niestety ta sielanka się skończyła. Koksinka wyprowadziła się do swojego teścia.

Przed świętami Koksinka - samica z Redy, która mieszkała tu od około czterech lat, wyprowadziła się do Gdyni, do swojego teścia Bosmana. Tymczasem tamtejsza samica, czyli teściowa zaginęła. W nowym roku 13-letnią Bryzę znaleziono martwą i tu cień podejrzenia padł na Koksinkę. Być może doszło do morderstwa w rodzinie, ale nie mamy na to twardych dowodów - wyjaśnia Wojciech Bajerowski, opiekun gniazd sokołów w Małym Trójmieście Kaszubskim.

Koksinka i Bosman spodziewają się obecnie piskląt - w gnieździe są cztery jaja. Wróćmy jednak do Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Samiec z Redy został sam, ale po pewnym czasie zjawiła się młoda samica, okazało się jednak, że jest to jego młodsza siostra.

Nastąpił tu mały wątek kazirodczy. Pomińmy to milczeniem. Na szczęście w ostatnich tygodniach z odsieczą przyszła samica najprawdopodobniej ze Słupska – Tercja. W tym momencie mamy ponownie szansę na złożenie jajek w Redzie – dodaje Wojciech Bajerowski.

Pierwsze jajko w Redzie to jest kwestia kilku, kilkunastu najbliższych dni. Przypomnijmy, że młode wykluwają się po około 30 dniach wysiadywania.

Oprócz tego stwierdzono pierwszy lęg młodej samiczki, która wykluła się w Redzie w 2021 roku i w plebiscycie naszych mediów otrzymała imię Redzianka. Okazało się, że zasiedliła nowe gniazdo w Kwidzynie.

Z tego co wiemy z podglądu, który od kilku tygodni jest dostępny na stronie stowarzyszenia [https://peregrinus.pl][https://peregrinus.pl] znajdują się tam na dzień dzisiejszy dwa jajka. Mamy komu kibicować, również poza Redą. Widać, że nasz program przynosi efekt. To jest sukces, na który czekaliśmy - dodaje Wojciech Bajerowski.

Redzkie sokoły można obserwować non stop za pomocą kamer na portalu Nadmorski24.

Pierwszy widok pokazuje wnętrze gniazda. 

Kolejny widok z kamery przedstawia gniazdo sokoła widziane od strony platformy.

Sokoły wędrowne są uważane za najbardziej zwinne ptaki drapieżne w locie. Potrafią osiągnąć niesamowite prędkości podczas nurkowania w dół na swoje ofiary, osiągając nawet 320 km/h (200 mph). Ptak niegdyś licznie spotykany w naszych lasach, w latach sześćdziesiątych wyginął w Polsce na skutek zatrucia środowiska. Stowarzyszenie Peregrinus to grupa pasjonatów, sokolników, myśliwych, leśników, ornitologów itd., zajmujących się czynną ochroną zagrożonych gatunków, walczą między o odtworzenie populacji sokoła wędrownego. Więcej na temat stowarzyszenia, a także kamery z gniazd w całej Polsce znajdują się na tej stronie.

Byliście świadkami zdarzenia w naszym regionie? Czekamy na Wasze sygnały i informacje. Można kontaktować się z naszą redakcją za pośrednictwem strony facebookowej, strony na X i mailowo: [email protected]. Dyżurujemy także pod numerem telefonu 729 715 670.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...