24.04.2024 07:56 0 Materiał Partnera Materiał partnera

Auto złomowanie - na czym to polega?

Materiał Partnera

Auto złomowanie to jeden ze sposobów na pozbycie się starego, niesprawnego lub uszkodzonego pojazdu. Dzięki temu możliwe jest jego wyrejestrowanie, a nawet odzyskanie części składki obowiązkowego ubezpieczenia. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, na czym polega auto złomowanie i dlaczego warto z niego skorzystać. Dowiesz się tego tutaj!

Na czym polega auto złomowanie?

Auto szrot to miejsce, gdzie przyjmowane są pojazdy do złomowania. Oznacza to, że będą one demontowane oraz poddane utylizacji. Elementy pojazdu, które mogą być ponownie wykorzystane, zwykle są wystawiane na sprzedaż. Z kolei wszystkie płyny przekazywane są do specjalistycznych firm, które zajmują się ich utylizacją. Wszystko po to, aby stare, uszkodzone i niesprawne pojazdy nie zajmowały miejsc na parkingach, w garażach oraz nie szkodziły środowisku. Co ważne, za przekazanie auta do legalnie działającej stacji demontażu, takiej jak Szrocik (link: https://szrocik.com/ ), otrzymuje się gotówkę do ręki.

Kiedy warto przekazać pojazd do auto szrotu?

Sporo pojazdów, które są niesprawne, zajmuje miejsca parkingowe, podwórka lub garaże. Często ich naprawa jest ekonomicznie nieuzasadniona, ponieważ wartość części oraz robocizny przewyższa koszt auta. Takie pojazdy warto przekazać do auto szrotu celem złomowania, a przy okazji odzyskania części zainwestowanych w nie pieniędzy.

Do auto szrotu warto również oddać samochód, który uległ uszkodzeniu na skutek wypadku. W takich przypadkach także naprawa może być nieopłacalna. Do auto szrotu przyjmowane są również pojazdy, wobec których ubezpieczyciel uznał szkodę całkowitą.

Przekazać do auto szrotu warto też pojazdy stare, nienadające się już do jazdy. Mogą być one na tyle wyeksploatowane, że nie są w stanie dotrzeć do stacji demontażu bez pomocy lawety.

O czym pamiętać po złomowaniu pojazdu?

Złomowanie pojazdu to procedura, dzięki której można potem wyrejestrować pojazd. Od legalnie działającej stacji demontażu uzyskuje się stosowne dokumenty, uprawniające do przeprowadzenia tej procedury w wydziale komunikacji. Co więcej, warto pamiętać o skontaktowaniu się z ubezpieczycielem, aby odzyskać część składki opłacanej z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia.

Podsumowanie

Złomowanie pojazdu polega na jego demontażu oraz utylizacji. W ten sposób można rozwiązać problem z zalegającym na parkingu, podwórku, w garażu samochodem lub nawet wysłużoną firmową flotą. Do auto szrotu można przekazać auta osobowe, ale też ciężarowe, autobusy, ciągniki rolnicze oraz motocykle. Złomowanie w legalnie działającej stacji demontażu jest korzystne dla środowiska oraz portfela.


Czytaj również: