23.02.2012 12:06 0

KAT z Romanem Kostrzewskim w Uchu

W piątek w Uchu mocne gitarowe granie za sprawą grupy KAT & Roman Kostrzewski oraz zespołów Savant i Diavolopera. Koncert odbędzie się w ramach trasy "Tour the Biało-czarna", która promuje najnowszą płytę zespołu, która ukazała się w 2011 roku. Krążek znalazł się na 3. miejscu w rankingu najlepiej sprzedających się płyt w Polsce.

Początek działalności kultowego polskiego zespołu thrashmetalowego – KAT datuje się na rok 1980. Do chwili wydania debiutanckiego singla "Ostatni tabor / Noce Szatana" grupa zdobywała szlify podczas sesji nagraniowych dla PR Katowice, dzięki czemu zaistniała na antenie stacji radiowych w kraju. Ukoronowaniem pracy było zwycięstwo w plebiscycie publiczności na największym w latach 80./90. Festiwalu Rockowym Muzyków Młodej Generacji Jarocin 81'. Popularność singla zaowocowała dłuższa trasą koncertowa u boku brytyjskiej grupy Hanoi Rocks. Zespół zyskał wtedy znakomite recenzje, czego skutkiem było nagranie debiutanckiego albumu "Metal and hell" dla belgijskiej firmy Ambush Records (1986) i jego polskiej wersji pt. "666" wydanej przez Klub Płytowy "Razem". Wkrótce Kat nawiązał współpracę z firmą Metal Mind Productions, po czym wraz z Halloween, Overkill i Running Wild wziął udział w festiwalu Metalmania w katowickim Spodku. Na wyjątkową pozycję zespołu poza warstwą muzyczną miały wpływ także teksty wokalisty Romana Kostrzewskiego oraz bardzo widowiskowe i nowatorskie mroczne koncerty z udziałem „baletu wielu rekwizytów”.

Występując jako gwiazda na festiwalu Jarocin 86', muzycy zagościli też w filmie o polskim rocku - "My blood, your blood”, zrealizowanym dla telewizji BBC. W lutym 1987 roku formacja dwukrotnie wystąpiła razem z Metallicą. W tym samym czasie ukazał się jej koncertowy krążęk - „38 minutes of life”, zawierający zapis utworów z Metalmanii i koncertów z Metallicą. Kolejna płyta - "Oddech wymarłych światów", została wydana w 1989 roku i okazała się wyjątkową pozycją w dyskografii Kata. Znalazły się na niej utwory pełne nowatorskich rozwiązań muzycznych oraz brzmieniowych. Różnice pomiędzy artystami spowodowały dwuletnią przerwę w działalności grupy, która w końcu powróciła w 1992 roku z albumem „Bastard”. Natomiast wiosną 1994 roku wydała "Ballady". W nagraniu tego ostatniego materiału gościnnie wzięła udział legenda polskiego rocka - Józef Skrzek (SBB). Następnie grupa dała wiele koncertów, spośród których za wart odnotowania należy uznać wspólny listopadowy występ z Motorhead w Zabrzu.

1996 to rok premiery płyty pt. "Róże miłości najchętniej przyjmują się na grobach" - monumentalnej i podniosłej w warstwie muzycznej oraz mocno osadzonej w thrash metalu. Dwa lata później ukazał się album „Szydercze zwierciadło”, który uwieńczono dużą trasą koncertową. W 200 roku, ze względu na nagłą śmierć głównego gitarzysty - Jacka Regulskiego, zespół ponownie zawiesił działalność. Niemniej, ostatecznie znowu zdecydował się powrócić (tym razem po trzech latach). Z tej okazji zorganizowano cykl koncertów pod szyldem „Kat on tour again”. W 2005 roku na Mystic Festival grupa zarejestrowała płytę DVD „Somewhere in Poland”. Próba reaktywacji Kata w końcu doprowadziła do przemianowania zespołu na KAT & RK. W tym też czasie grupa przygotowywała materiał na swoją nową płytę.

Savant to trójmiejski zespół, grający muzykę progresywną z wyraźnymi elementami doom metalu. Mimo że zaczął aktywnie funkcjonować dopiero na przełomie lat 2010/2011, sama wizja zrodziła się w głowie Krzysztofa "Dyli" Dylewskiego już w roku 2007. Największym problemem, tak mocno opóźniającym rozwój grupy, było skompletowanie członków, którzy chcieliby (i umieliby) grać ciężką progresywę. Przez Savant przewijało się x muzyków aż w zespole zadomowił się basista znany z Shellfire - Adam "Buła" Kuchto. Następnie dołączyli Bartuś Łokaj oraz Jędrzej "Jader" Jakubowski.

Zespół Diavolopera powstał pod koniec 2009 roku w Gdyni. Muzykę jaką wykonują można zaklasyfikować do szeroko pojętego nurtu Metal/Gothic/Rock z wpływami myzyki elektronicznej, okraszonej orientalną nutą. Pierwsze miesiące działalności to okres cieżkiej i wytężonej pracy w sali prób, a także czas kształtowania się składu i licznych zmian personalnych. W połowie 2010 roku skład stabilizuje się na tyle, że grupa nagrywa demo z utworami „Alone”, „Daddy” i „Princess” w studio Adama Drywy w Gdyni. Materiał ten zbiera bardzo dobre recenzje, a zespół ze swoją muzyką dociera do coraz szerszego grona odbiorców, koncertując w wielu polskich miastach i docierając m.in. do ścisłego finału Rock Stars Festiwal (zgłoszono około 2500 zespołów). Aktualnie Diavolopera pracuje w studio z Mateuszem Sieńko (Milczenie Owiec) nad kolejnymi utworami, które już niebawem bedzie można usłyszeć na nowym promo cd.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...