11.05.2012 14:32 0

Ogłoszono nominacje do Nagrody Literackiej Gdynia 2012

Pierwszym wydarzeniem w ramach III Warszawskich Targów Książki było ogłoszenie nominacji do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Jurorzy postanowili w siódmej edycji tego ogólnopolskiego lauru wykorzystać pełną przysługującą im pulę nominatów. W tym gronie znajdują się tegoroczni laureaci, których nazwiska poznamy 30 czerwca.

POEZJA

  1. Roman Honet, „Piąte królestwo”, Biuro Literackie
  2. Eda Ostrowska, „Dojrzałość piersi i pieśni”, Ośrodek \"Brama Grodzka - Teatr NN”
  3. Edward Pasewicz, „Pałacyk Bertolta Brechta”, Wydawnictwo EMG
  4. Marta Podgórnik, „Rezydencja surykatek”, Biuro Literackie
  5. Marcin Sendecki, „Farsz”, Biuro Literackie

PROZA

  1. Anna Nasiłowska, „Konik, szabelka”, Świat Książki
  2. Magdalena Tulli, „Włoskie szpilki”, Wydawnictwo Nisza
  3. Andrzej Turczyński, „Koncert muzyki dawnej”, Wydawnictwo Forma
  4. Szczepan Twardoch, „Tak jest dobrze”, Wydawnictwo Powergraph
  5. Filip Zawada, „Psy pociągowe”, Biuro Literackie

ESEISTYKA

  1. Krystyna Czerni, „Nietoperz w świątyni. Biografia Jerzego Nowosielskiego”, Wydawnictwo Znak
  2. Adam Lipszyc, „Rewizja procesu Józefiny K. i inne lektury od zera”, Wydawnictwo Sic!
  3. Krzysztof Mrowcewicz, „Małe folio”, Instytut Badań Literackich PAN
    i Stowarzyszenie Pro Cultura Litteraria
  4. Filip Springer, „Miedzianka. Historia znikania”, Wydawnictwo Czarne
  5. Marian Sworzeń, „Opis krainy Gog”, Towarzystwo \"Więź\"
  • Nominacje to wyjątkowo trudne przejście dla kapituły: podział na trzy kategorie w ostateczności daje szansę, by dość równomiernie rozłożyć uznanie, lecz najpierw stwarza mnóstwo problemów. Literatura polska rozwija się bowiem po swojemu, nie bacząc na rodzaje i gatunki. Tradycyjnie nie brakuje tomów poetyckich, w tym wielu bardzo dobrych, lecz w dziedzinie eseju i prozy mamy do czynienia z chaotycznymi przypływami i odpływami, wzrostem i upadkiem koniunktur, nic tu nie jest „tradycyjne” ani „równomierne” – wyjaśnia prof. Piotr Śliwiński, przewodniczący Kapituły Nagrody Literackiej Gdynia, która wybierała spośród 271 tytułów zgłoszonych do konkursu (wydanych w roku ubiegłym).

Obrady jurorów przyniosły 15 nominacji. Wśród nich znalazły się trzy pozycje autorów wyróżnianych już w Gdyni - Magdaleny Tulli, Edwarda Pasewicza i Adama Lipszyca. Pozostali pisarze w ramach „literackiej Gdyni” zostali docenieni po raz pierwszy.

  • Rok poprzedni upłynął pod znakiem biografii i poezji, co nie oznacza, że milczała proza i eseistyka literacka. Obie wydobyły z siebie głosy wyjątkowe, warte bardzo uważnego posłuchania – dodaje Piotr Śliwiński.

W gronie wyróżnionych znajduje się być może nawet czworo przyszłych laureatów. Regulamin dopuszcza przyznanie, oprócz trzech nagród głównych, także specjalnej „Nagrody Osobnej”. W ubiegłym roku trafiła ona do rąk Andrzeja Sosnowskiego. Jest to jednak laur wręczany nieregularnie.

  • Wszystko rozstrzygnie się ostatniego dnia czerwca podczas Gali Finałowej, która będzie zwieńczeniem Festiwalu „Literaturomanie” – Dni Nagrody Literackiej Gdynia. Pełny program wydarzeń, m.in. z udziałem ogłoszonych właśnie nominowanych, przedstawimy pod koniec maja – zapowiada Violetta Trella, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni, głównego organizatora imprezy.

Nagroda została powołana do życia siedem lat temu przez Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców i jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Zwycięzcy w trzech kategoriach otrzymują pamiątkowe statuetki „Kostki Literackie” oraz nagrody w wysokości 50 tysięcy złotych. Natomiast laureat „Nagrody Osobnej” – 10 tysięcy zł.


Czytaj również:

Trwa Wczytywanie...